Co jeść w czasie ciąży? Praktyczne porady

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. To właśnie wtedy nasze zachcianki schodzą na dalszy plan – najważniejsze staje się dziecko. Każda przyszła mama pragnie zadbać o swojego malucha od najwcześniejszych chwil jego życia płodowego. Jak odżywiać się w czasie ciąży? Na co zwrócić uwagę? Czego unikać? Z jakich produktów należy całkowicie zrezygnować? Oto praktyczne porady, które przydadzą się każdej przyszłej mamie.

Niebezpieczne pokarmy

Niebezpieczne produkty spożywcze w ciąży to wędzone owoce morza, wędliny, niepasteryzowany nabiał (mleko lub produkty mleczne) i miękkie sery takie jak Brie lub Camembert, gotowe sałatki, kilka rodzajów ryb morskich (miecznik, makrela, brosma, rekin), więcej niż dwie porcje (12 uncji) gotowanych ryb o niskiej zawartości rtęci (skorupiaki, tuńczyk z puszki, łosoś, mintaj, dorsz, sum, tilapia), wszelkiego rodzaju surowe kiełki i terapie ziołowe.

Niedojrzała papaja i ananas roównież mogą być szkodliwe. Pokarmy z uzupełniającym DHA/EPA mogą zrekompensować niedobór ryb w diecie.

Pij wodę

Objętość krwi w ciąży zaczyna się zwiększać dość wcześnie i wzrasta do prawie 150% swojej pierwotnej objętości. Oznacza to, że matka również musi pić dużo wody. Pomaga to złagodzić zaparcia, zapobiega hemoroidom i infekcjom dróg moczowych, a także może zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Jeśli matka jest bardzo aktywna lub mieszka w gorącym regionie, potrzeba więcej wody. Dzienne spożycie płynów powinno wynosić około 10 szklanek, w tym wody, soków, herbaty, kawy i napojów bezalkoholowych. Woda jest jednak zawsze najlepszym i najbezpieczniejszym napojem. Kawa może dostarczać zbyt dużo kofeiny, a napoje bezalkoholowe dostarczają pustych kalorii, bez żadnych towarzyszących im składników odżywczych.

Alkohol i kofeina

Alkoholu należy unikać przez cały okres ciąży w obawie przed wystąpieniem alkoholowego zespołu płodowego, który jest złożoną wadą wrodzoną związaną ze spożywaniem alkoholu.

Spożycie kofeiny powinno być ograniczone do mniej niż 200 mg dziennie, czyli ilości zazwyczaj zawartej w 12 uncjach kawy. Kofeina może mieć związek z przedwczesnym porodem, ale dowody na to nie są solidne.

Co z zachciankami żywieniowymi?

Zachcianki żywieniowe w ciąży są znane i zazwyczaj należy na nie reagować, ponieważ ciało przyszłej mamy może mieć inny sposób radzenia sobie ze składnikami odżywczymi w porównaniu z ciałem kobiety niebędącej w ciąży.

Jeśli ciągle czujesz się głodna, postaw na niskokaloryczne przekąski. Możesz je przygotować samodzielnie w domu.

Co to są ćwiczenia Kegla?

Dno miednicy to pasmo twardych mięśni zawieszonych między kośćmi miednicy, które podtrzymują cały ciężar narządów jamy brzusznej i miednicy. Wzmocnienie tych mięśni pomaga zwiększyć szanse na normalny poród i lepszy powrót do zdrowia po porodzie. Silne mięśnie miednicy pomagają również zapobiegać nietrzymaniu moczu i odbytnicy.

Ćwiczenia Kegla polegają na napinaniu tych mięśni przez kilka sekund naraz, przez 10-15 powtórzeń, kilka razy dziennie.

Można je zlokalizować poprzez ściskanie mięśni służących do zatrzymywania strumienia moczu lub poprzez ściskanie palca włożonego do otworu pochwy. Ważne jest, aby nie przerywać oddawania moczu zbyt wiele razy – gdy mięśnie zostaną zlokalizowane, powinno być prostą sprawą, aby kurczyć je do woli.

Dobre odżywianie jest jednym z głównych sposobów na zachowanie zdrowia podczas ciąży, może zapobiec wielu wadom płodu, zapobiec problemom emocjonalnym i pomóc w pomyślnym powrocie do zdrowia po porodzie.

Sprawdź również artykuł: odbudowa flory bakteryjnej jelit.