Czym się kierować wybierając mieszkanie? – kilka praktycznych wskazówek

Czym się kierować wybierając mieszkanie? – kilka praktycznych wskazówek

Wynajem lub kupno mieszkania to poważna decyzja, którą należ dogłębnie przemyśleć. Wymaga od nas nie tylko sporych nakładów finansowych (lub dobrej zdolności kredytowej), ale również w pewien sposób wiąże nas z określonym miejscem na długi czas, być może nawet na całe życie. Dlatego lepiej zastanowić się dwa razy, niż pochopnie podjąć decyzję, której będziemy później żałować każdego dnia. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem, w którym podpowiemy, na co warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając nowe mieszkanie.

Metraż czterech kątów

Większość z nas marzy o dużym, przestronnym mieszkaniu, które jest dobrze oświetlone naturalnym światłem w ciągu dnia. Należy jednak mierzyć siły na zamiary (a w tym przypadku – przez pryzmat głębokości naszego portfela), zwłaszcza że wartość mieszkania przelicza się na metry kwadratowe. Trzeba zadać sobie pytanie, czy wielkie mieszkanie (być może nawet dwupoziomowe) naprawdę jest nam potrzebne? Jeśli mieszkamy sami lub we dwójkę, nie planujemy w najbliższym czasie powiększania rodziny, to może kilkupokojowe mieszkanie nie będzie najlepszym wyborem – pamiętajmy, że większą przestrzeń trudniej ogrzać zimą, a na co dzień trudniej posprzątać.

Funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń

Coraz więcej osób pracuje zdalnie – w dobie szybkiego i bezprzewodowego internetu, wystarczy rano włączyć laptopa, by móc pracować bez przeszkód (często nawet nie wychodząc z łóżka i nie zdejmując piżamy). Niektórzy jednak, nawet pracując z domu, muszą oddzielić przestrzeń relaksu od przestrzeni zawodowej – potrzebują osobnego pomieszczenia, które spełni funkcję gabinetu.

Jeśli lubimy gości, to upewnijmy się, że będziemy mieli ich gdzie zaprosić, a jeśli mamy dzieci, to warto zapewnić im osobny pokój do zabawy i snu. Wszystko po to, by we własnym mieszkaniu czuć się komfortowo.

Lokalizacja budynku

Zanim zdecydujemy się na kupno lub wynajem mieszkania, które na pierwszy rzut oka spełnia wszystkie nasze wymagania, poświęćmy chwilę i przyjrzyjmy się lokalizacji całego budynku. Czy najbliższy przystanek autobusowy lub tramwajowy znajduje się w pobliżu? Przez kogo zamieszkiwana jest okolica – czy są to mili staruszkowie, czy może głośna młodzież, która lubi do późna w nocy pić piwo na ławce przed blokiem? Jak daleko będziemy musieli iść, by dostać się do najbliższego sklepu lub piekarni? Łatwo zapomnieć o tym, że umiejscowienie budynku, w którym chcemy zamieszkać jest równie ważne, co wymienione wcześniej cechy samego mieszkania.