Elektrolity do picia – jakie wybrać?

Elektrolity do picia - jakie wybrać?

Po treningu, wysiłku umysłowym czy w upalne dni potrzebujesz uzupełnić elektrolity. Sprawdź, jak najlepiej to zrobić.

Co powinny zawierać elektrolity do picia?

Na pewno pięć najważniejszych dla Twojego organizmu minerałów: sód, potas, wapń, magnez oraz chlorki.

Wapń – jest niezwykle ważny dla Twojego układu nerwowego, bo bierze udział w przekazywaniu impulsów między komórkami nerwowymi. Do tego przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi i oraz funkcjonowania enzymów trawiennych. Ma też wpływ na pracę mięśni.

Magnez – przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Ma też wpływ na zmniejszenie uczucia zmęczenia, bo pomaga w zachowaniu właściwego metabolizmu energetycznego organizmu.

Sód – to elektrolit, który ma największy udział w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia organizmu. Bardzo często możesz mieć jego niższy poziom w trakcie upałów czy po intensywnym treningu, bo łatwo tracisz go z potem. Właśnie dlatego powinny mieć go wszystkie elektrolity do picia.

Potas – ma wpływ na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni, w tym jednego z najważniejszych w organizmie – serca. Ma istotny udział w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.

Chlorki – są istotne w zachowaniu prawidłowej równowagi elektrolitów w organizmie. Do tego wspierają proces trawienia, bo biorą udział w produkcji kwasu solnego w żołądku.

Jak uzupełnić elektrolity?

Odpowiedni skład to jedno, ale ważne jest to, jak i kiedy przyjmujesz elektrolity do picia. Warto poważnie pomyśleć o ich regularnym stosowaniu w upały. Picie samej wody źródlanej czy filtrowanej wtedy nie wystarczy. Czym nawadniać organizm dodatkowo?

Po pierwsze wodą mineralną, która zawiera przynajmniej część niezbędnych elektrolitów. Do tego dwa razy dziennie pij rozpuszczalne elektrolity. Warto robić to też, gdy czeka cię intensywny trening albo tuż po nim oraz w okresie wzmożonej aktywności intelektualnej, na przykład w trakcie absorbującego projektu w pracy czy egzaminów na uczelni.

Czy elektrolity do picia są dobre dla każdego?

Tak, choć jako, że mają wpływ na serce i krążenie, osoby leczące się z powodu nadciśnienia powinny zachować umiar przy ich przyjmowaniu lub skonsultować się z lekarzem. Podobnie zresztą jak w przypadku wszystkich produktów zawierających potas i sód, nawet spożywczych, takich jak sól.

Czy mogą zastąpić dietę?

Na pewno nie. O ile pomogą rozwiązać problem tego, jak uzupełnić elektrolity, nie powinny jednak zastępować posiłków ani zbilansowanej diety w trakcie intensywnej nauki oraz treningów. Twój organizm, a przede wszystkim mięśnie i mózg, potrzebują wtedy wielu innych składników odżywczych do prawidłowego działania, takich jak białko, węglowodany złożone czy tłuszcze.

Bibliografia:

  1. medicalnewstoday.com
  2. medonet.pl
  3. mp.pl