Jak dobrać czujnik temperatury?

Jak dobrać czujnik temperatury?

Pomiar temperatury w obecnych czasach jest wykonywany coraz częściej przez systemy elektroniczne. Czujniki temperatury, zwane także termometrami, pozwalają na pomiar dotykowy, w którym czujnik styka się z obiektem, którego temperaturę mierzy. Istnieje wiele typów czujników temperatury. Czytaj dalej i sprawdź, jak dobrać odpowiedni model.

Czujnik temperatury znajduję się w większości urządzeń elektronicznym, z powodzeniem można znaleźć go w prostym układzie mikroprocesorowych, czy w zaawansowanych technologicznie systemach sterujących. Czujniki temperatury są kluczowymi elementami w urządzeniach elektronicznych, wykorzystywanych w przemyśle. Trudno sobie wyobrazić współczesne urządzenia, wykorzystywane w przemyśle górniczym, spożywczym, chemicznym czy motoryzacyjnym, bez właśnie czujników temperatury.

Czujnik temperatury – co warto wiedzieć?

Istnieje wiele rodzajów czujników temperatury. Warto wiedzieć, że tego typu urządzenia nie tylko potrafią mierzyć, ale również stabilizować temperaturę w danym pomieszczeniu. Czujniki temperatury dzieli się na kilka rodzajów: czujniki rezystancyjne platynowe (wśród nich czujnik Pt100, Pt500, Pt1000, niklowe Ni1000, a także czujniki termistorowe NTC i czujniki PTC.

W przypadku rezystancyjnych czujników temperatury, głównym schematem działania jest zmiana rezystancji wraz z jednoczesną zmianą temperatury. W innej grupie czujników temperatury, znajdują się czujniki termoelektryczne, popularnie zwane termoparami.

Czujniki temperatury termopary, wyróżniają się bardzo dużą dokładnością oraz elastycznością. Działanie termoparów, polega na zasadzie powstawania siły termoelektrycznej, przy połączeniu różnych materiałów, wraz z wykorzystaniem zjawiska Seebecka, który zachodzi na ich styku. W przypadku termoparów, wyróżnia się wiele termoelementów (m.in. typy J, E, B, N, S i wiele innych).

Gdzie stosuje się czujniki temperatury?

Warto pamiętać, że współczesne wykorzystanie czujników temperatury jest naprawdę szerokie. Czujniki temperatury służą obecnie np. do rejestracji oraz regulacji pracy urządzeń w hutach (np. w piecu hutniczym, czy piecu hartowniczym. Czujniki temperatury są powszechnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym, czy popularnych systemach klimatyzacji.

Wybierając konkretny czujnik temperatury, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres pracy, który w zależności od poszczególnego modelu może być naprawdę różny. Na rynku można znaleźć czujniki temperatury, które mogą pracować w temperaturze od -50 do nawet 400 stopni Celsjusza.

Czytaj także: Projektowanie PCB – przydatne informacje