Jak dobrze wydrukować etykiety?

Podniesiona skuteczność, mniejsze wydatki oraz zdecydowanie odpowiedniejsze gospodarowanie zasobami – to spośród pewnością wymagania każdego inwestora. Wyjście, jakie gwarantuje drukowanie etykiet w dobrze ustalonych ilościach, dopasowanych do ilości proponowanych artykułów, jest reakcją na te wymagania. Kolorowa drukarka etykiet oraz druk naklejek na żądanie to możliwości, jakie mogą być wykorzystywane w wypadku jeszcze większej gamy artykułów. Obserwujemy je zwłaszcza bardzo w rozwijającym się sektorze private label, wymagającym etykiet dla firm własnych.

Etykiety samoprzylepne – jak wykonać?

Pragnąc wykonać indywidualnie, naklejki samoprzylepne początkowo będzie przydatny projekt graficzny. Jest to ważny etap z dwóch warunków. Po pierwsze działa na końcowy rezultat, natomiast po drugie zależy od niego, jaką wielkość naklejek należy kupować. Projektując etykietę, należy zatem dobrze znać jej wymiar. Mając już zakończony wzór, zostaje pytanie, jak drukować etykiety samoprzylepne oraz jaka drukarnia etykiet jest najdoskonalsza. Jest to niezwykle proste, ponieważ starczy do tego podstawowa drukarka, jaka ma dobrą opcję.

Po wydrukowaniu etykiet, etykiety samoprzylepne są cięte za pomocą matrycy czy lasera. W procesie tymże wymiar etykiety różni się ze względów technicznych (produkt druku, waga artykułu, kubaturę, temperatura, szybkość) o milimetr od danego formatu. Jeżeli drukowany motyw wchodzi na brzeg późniejszego formatu to mogą powstać białe brzegi – tzw podkreślenia. Są widoczne dla oka. Szczególnie na elementach jak obrazy oraz kolorowe tła.

Naklejki samoprzylepne oraz ich wykorzystanie

Naklejki samoprzylepne znajdują duże wykorzystanie w wielu branżach sektora. Praktycznie każdy zakończony artykuł ma etykietę – znajdywać się na niej może opis artykułu, jego skład, termin ważności oraz pozostałe ważne dane. Należałoby pamiętać, iż poszczególne artykuły potrzebują wykorzystania profesjonalnych naklejek np. produkty chłodzone czy narażone na działanie szkodliwych warunków zewnętrznych. Na co dzień naklejki samoprzylepne stosowane są w jakimkolwiek biurze.

Druk fleksograficzny – początki

Należałoby zaznaczyć, iż technologia, jaką jest druk fleksograficzny bynajmniej nie jest nowym wynalazkiem. Jego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku, natomiast sama nazwa przedstawia się z greckiego „flexo”, więc „giętki”. W 1853 roku w USA powstała pierwsza miękka płyta przeznaczona do rotacyjnej maszyny poligraficznej. Tenże wynalazek był pionierem fleksodruku. Samą metodę na pełną skalę rozpoczęto wykorzystywać dopiero 80 lat później, w latach 30. XX wieku.