Jak prawidłowo zabezpieczyć i rozmieścić przesyłki w trakcie transportu?

Jak prawidłowo zabezpieczyć i rozmieścić przesyłki w trakcie transportu?

Bezpieczny transport produktów to nie tylko odpowiednie opakowanie ale również sposób w jaki przesyłki będą rozmieszczone w trakcie transportu. Jak ustawić zatem produkty aby mieć pewność, że nie będzie grozić im uszkodzenie?

Jak prawidłowo zabezpieczyć i rozmieścić przesyłki w trakcie transportu?

Bardzo często myśląc o bezpieczeństwie transportowanych produktów skupiamy się wyłącznie na aspekcie ich prawidłowego zapakowania pomijając jednocześnie inny ważny czynnik. Chodzi tutaj o to, jak dany ładunek jest rozmieszczony w trakcie transportu. Może mieć to bowiem kluczowe znaczenie pod względem tego, czy dana przesyłka dotrze w miejsce docelowe w nienaruszonym stanie. To właśnie pakowaniu ładunku i jego prawidłowym rozmieszczeniu w trakcie transportu poświęcony został poniższy artykuł.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele osób niemal lekceważy to, jak ważne dla bezpieczeństwa jest rozmieszczenie i sam załadunek towaru. Dobre rozplanowanie rozmieszczenia poszczególnych produktów w samochodach ciężarowych nie tylko będzie miało wpływ na sprawną pracę ekipy odpowiedzialnej za załadunek, ale zwiększy też szansę, na to, iż produkt dotrze do klienta bez uszkodzeń. Jak zatem podejść do tematu załadunku i rozmieszczenia?

Na pewno trzeba tutaj pamiętać o tym, aby samochód, który ma przewozić produkty nie został przeładowany. Jest to nie tylko niewskazane ze względu na możliwe do nałożenia przez służby drogowe kary, ale również grozi szybszym zużyciem pojazdu i stwarzaniem niebezpieczeństwa. Podczas załadunku trzeba wziąć też pod uwagę odpowiednie rozłożenie proporcji nacisku przewożonego towaru na osie pojazdu. Ładunek powinien być rozłożony w taki sposób, aby nie przekroczyć granicznych wartości udźwigu dla danej osi.

Zabezpiecz towar przed przemieszczaniem się

Umieszczając towar do transportu trzeba też zadbać o to, aby nie zmieniał on swojego położenia w trakcie jazdy. Można podejść do tego zagadnienia na kilka sposób. Jedna z nich to metoda kształtowa. Opiera się ona na tym, aby towar ładować bez zachowania żadnych odstępów. Zadany kształt skrzyń załadunkowych pozwala uzyskać wybranie odpowiednich palet.

Kolejne podejście to metoda siłowa. Tutaj kluczowe jest odpowiednie wykorzystanie pasów poprzecznych. Przez ich użycie zwiększy się docisk oraz tarcie i transportowany towar zyska lepszą przyczepność do podłoża. W konsekwencji nie będzie się przemieszczać.

Można również wykorzystać oba wspomniane rozwiązanie i ładować produkty w sposób czołowy, aby później dodatkowo zadbać o ich bezpieczeństwo poprzez użycie pasów mocujących.

Dobre przygotowanie palety do transportu jest istotne

Trzymanie się tych reguł na pewno zwiększy bezpieczeństwo transportowanego towaru. Nie można tutaj jednak zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu samych palet, które będą przewożone. Przypominamy o kilku zasadach, jakich należy się w tym przypadku trzymać. Kluczowe jest zadbanie o to, aby paleta nie była w żaden sposób uszkodzona czy też zbytnio użyta. Produkty, jakie układamy na palecie nie mogą wystawać poza jej obrys. Do samego zabezpieczenia umieszczonych na palecie produktów najlepiej wykorzystać takie materiały jak folia stretch lub też specjalne pasy. W tym pierwszym przypadku mamy dodatkowo możliwość skorzystania z foli stretch w czarnym kolorze, jeżeli zależy nam na ukryciu zawartości palety przed wścibskim wzrokiem innych osób.

Przestrzeganie wszystkich powyższych zaleceń da wam dopiero pełną gwarancję, że przesyłka została odpowiednio przygotowana do drogi i dotrze w miejsce docelowe bez żadnego uszczerbku.