Jak rozwód wpływa na dziecko?

Jak rozwód wpływa na dziecko?

To w jaki sposób będzie przebiegał może zaważyć na przyszłym życiu dziecka. Dowiedz się czego unikać podczas rozwodu.

Na to jak dziecko przeżyje rozstanie rodziców wpływ ma kilka czynników. To jak sprawnie je przeprowadzą, ich zachowanie wobec siebie, a także wiek i płeć dziecka. Udowodniono, że najłatwiej znoszą rozwód dzieci między ósmym a czternastym rokiem życia. Dużo gorzej nastolatkowie i pięcio czy sześciolatki. O wiele lepiej od chłopców radzą sobie z nim też dziewczynki. Zawsze jest jednak doświadczeniem, które wpływa na ich przyszłe życie, a pogodzenie się z rozwodem zajmuje dzieciom średnio trzy lata. Sprawdź co zrobić, żeby zminimalizować jego skutki do minimum.

1. Rozstanie bez kłótni

Obok straty drugiego rodzica w codziennym życiu, dla dziecka najtrudniejsze są pogarszające się relacje między mamą i tatą. Ciągłe kłótnie jeszcze przed rozwodem, przekazywanie sobie dziecka w milczeniu już po, nastawianie go przeciw drugiej stronie. To najgorsze co możecie zrobić. Jeśli nie potraficie sami zmienić takiego zachowania, warto poprosić o pomoc. Kilka sesji u psychoterapeuty może pomóc wam nauczyć się rozmawiać bez agresji i przede wszystkim nie okazywać jej sobie przy dziecku. Jeśli zauważycie, że mimo to nie radzi sobie z rozwodem, dobrze żeby też spotkało się z terapeutą.

2. Rozmowa z dzieckiem

Jak dowiedziono wiele dzieci, zwłaszcza na początku gdy dowiaduje się o rozstaniu rodziców, uważa, że to ich wina. Dlatego ważne, aby porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, że nie jest powodem waszego rozstania i cały czas bardzo je kochacie. Przy takiej rozmowie powinniście być oboje i pamiętajcie, żeby unikać kłótni i zrzucania na siebie winy.

3. Nie zwracajcie dziecka przeciwko sobie

Obwinianie drugiej strony i nastawianie dziecka przeciwko partnerowi nie wróży nic dobrego. Nawet gdy faktycznie masz powód, bo drugi rodzic nie interesuje się dzieckiem w takim wymiarze jak powinien. Jeśli nie jest to uzasadnione, tym gorzej, bo może doprowadzić do Zespołu Alienacji Rodzicielskiej lub skierowania w przyszłości negatywnych emocji dziecka w twoją stronę. Jeśli masz problem z powstrzymaniem złości i jej odreagowaniem zdecyduj się na rozmowę z psychologiem. Żeby uzyskać namiary na dobrego specjalistę popytaj znajomych albo odwiedź stronę www.dobrewiezi.pl.

4. Reagujcie na skutki

Problemy w szkole, agresja wobec kolegów, obniżona pewność siebie, unikanie przyjaciół, objawy somatyczne jak bóle brzucha czy głowy. To wszystko może być reakcją na rozwód u dziecka. Długofalowe skutki źle przeprowadzonego rozstania rodziców to za to na przykład problemy ze stworzeniem udanego związku w przyszłości. Istnieje już na to termin – Dorosłe Dziecko Rozwiedzionych Rodziców. Dlatego ważne aby w trakcie całego procesu rozmawiać regularnie z dzieckiem o jego emocjach.