Jak się przygotować na przyjęcie psa do domu?

Jak się przygotować na przyjęcie psa do domu?

Adopcja psa to decyzja, która musi być dokładnie przemyślana. Wiąże się to z wieloma obowiązkami, wydatkami, należy więc dokładnie zastanowić się, czy dysponujemy odpowiednią ilością czasu, wystarczającymi środkami finansowymi, czy będziemy w stanie w odpowiedni sposób zająć się swoim pupilem. Decyzji o adopcji psa na pewno nie będziemy żałować. Nie bez powodu mówi się, że „pies to najlepszy przyjaciel człowieka”.

Zanim pies pojawi się w naszym domu, należy się tego wydarzenia dobrze przygotować. Pies powinien mieć w mieszkaniu swoje miejsce, w którym będzie odpoczywał i spał. Powinno być to miejsce spokojne, ciepłe, ale nie znajdujące się w pobliżu kaloryfera, miejsce, w którym nie ma przeciągów. Tam należy umieścić legowisko dla psa.

Bardzo ważną kwestią jest żywienie psa. Trzeba więc dokładanie zastanowić się nad wyborem karmy. Na rynku jest szeroki wybór karm, jeżeli więc nie wiemy, co wybrać, najlepiej poradzić się weterynarza lub sprzedawcy w sklepie zoologicznym. Karmę należy dobrać odpowiednio do wieku, wielkości, rasy psa.

Warto zadbać, by dieta naszego pupila nie była monotonna i postarajmy się zapewnić mu karmy w różnych smakach. Unikajmy kupowania najtańszych karm w hipermarketach, wybierajmy karmy wysokiej jakość takie, jak np. karma Brit.

Miski na karmę i na wodę powinny znajdować się w jednym stałym miejscu. Karmę należy podawać pupilowi o jednakowych porach, pies powinien mieć też stały dostęp do świeżej wody.

Zanim zwierzę pojawi się w naszym domu, musimy dokonać też zakupu obroży i smyczy. Potrzebna będzie też szczotka, szampon dla psów, zabawki, zwłaszcza jeśli mamy zamiar adoptować szczeniaka.

Gdy chcemy wziąć szczeniaka

Jeżeli zamierzamy przygarnąć pod swój dach szczeniaka, musimy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Trzeba zabezpieczyć wszelkie kable i przewody, usunąć trujące rośliny doniczkowe i różne ciężkie przedmioty, pozaklejać ostre krawędzie.

Nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu okien, balkonu, schodów. By nie dopuścić do gryzienia mebli przez zwierzę, najlepiej spryskać nogi od stołu i krzeseł specjalnym środkiem. Warto też schować rzeczy, na których bardzo nam zależy, a które mogłyby zostać zniszczone przez pupila.

Zanim nauczymy szczeniaka czystości, dobrze jest na jakiś czas usunąć z domu dywany lub odpowiednio je zabezpieczyć. Wprawdzie szczeniaki szybko uczą się czystości, trzeba jednak pamiętać, by jak najczęściej wyprowadzać pupila na dwór i nagradzać do za załatwianie się na zewnątrz domu.