Osobowość narcystyczna

Na czym polega i czym się charakteryzuje osobowość narcystyczna? Jakie są jej cechy i jak sobie z nią radzić? Czy wymaga leczenia? Dowiedz się z poniższego artykułu

Osoba narcystyczna to taka, której działania, pragnienia i relacje są zorganizowane wokół pragnienia podtrzymania wysokiej samooceny i potwierdzenia własnej wartości przez kogoś z zewnątrz. Każdy z nas jest wrażliwy na punkcie własnej tożsamości, ale dla osób narcystycznych oznacza to przesadne zaabsorbowanie własną osobą, nadzwyczajną reakcją na aprobatę i przesadną wrażliwością na krytykę.

Co czuje osoba narcystyczna?

Dominującym uczuciem w psychice osoby narcystycznej jest uczucie pustki, braku, oskarżanie siebie o nieuczciwość i poczucie bycia pozostawionym bez miłości. Najczęściej towarzyszącą emocją jest wstyd. Wstyd to poczucie bycia postrzeganym jako zły, postępujący niewłaściwie. Takie osoby z jednej strony obawiają się, że mają aktywny potencjał uczynienia komuś zła, a z drugiej czują się bezradne. Osoby narcystyczne, odnosząc się do wszelkich spraw, nieustannie tworzą rankingi: czy jestem najlepszym pracownikiem? Która szkoła jest najfajniejsza? Czy mój lekarz jest najbardziej kompetentny? Relacje z innymi ludźmi są bardzo ważne dla równowagi osoby narcystycznej, jednak ta ogromna chęć potwierdzenia własnej wartości, utrudnia utrzymanie głębokich i bliskich relacji. Można odnieść wrażenie, że osoba narcystyczna bardziej zajęta jest potwierdzaniem własnej wartości niż pielęgnowaniem relacji.

Skąd bierze się osobowość narcystyczna?

Źródeł narcyzmu psycholodzy szukają w dzieciństwie. Takie osoby z reguły były używane przez rodziców jako potwierdzenie kompetencji rodzicielskich czy umiejętności wychowania dobrego, grzecznego dziecka, które odnosi sukcesy. Sprzeczne komunikaty, że jest się bardzo cenionym, ale tylko z powodu konkretnej roli, którą się odgrywa, wywołują u dziecka poczucie, że jeśli jego prawdziwe ja lub prawdziwe emocje wyszłyby na jaw to straciłoby miłość rodzica. Osoby o narcystycznej konstrukcji, szczególnie mogą skorzystać z psychoterapii (w dobie pandemii z psychoterapii online), kontakt w nieoceniającej i akceptującej atmosferze może pomóc im wprowadzić trwałe zmiany w swoim życiu. Dobrych psychoterapeutów można znaleźć np. na stronie trzymsie.pl.