Plastyka – dlaczego warto uczyć dziecko rysowania?

Zajęcia plastyczne dla dzieci są często lekceważone przez rodziców. Okazuje się natomiast, że mają one ogromny wpływ nie tylko na rozwój wyobraźni, lecz także psychomotoryki dziecka. 

  • Warsztaty plastyczne dla dzieci – dlaczego warto?
  • Rysunek dla dzieci – zabawa czy droga do artyzmu?

Warsztaty plastyczne dla dzieci – dlaczego warto?

Zajęcia plastyczne dla dzieci dają im pełną swobodę w wyrażaniu własnych emocji, spojrzenia na świat, przyjmowanej perspektywy. Umożliwiają twórczą ekspresję, która pozwala nie tylko rozwijać czysto plastyczne talenty, ale radzić sobie także z nadmiarem uczuć, emocji i wrażeń. Dziecko, szczególnie na początkowym etapie rozwoju, codziennie przeżywa zachwyt, zaskoczenie, poznaje nowe rzeczy, zjawiska, uczy się kolejnych umiejętności. Cały ten proces poznawczy wiąże się z ogromną ilością emocji, które muszą znaleźć swoje ujście. Zajęcia rysunku dla dzieci to jeden z lepszych sposobów na zapewnienie dzieciom przestrzeni do twórczości, w której niejednokrotnie zakodowany jest ogrom emocji.

Zajęcia z rysunku do dzieci to oczywiście również szansa na trening konkretnych umiejętności technicznych. Dziecko rysując, ćwiczy motorykę ręki. Od sprawności w tym zakresie zależy nie tylko zdolność do sprawnego posługiwania się rękami i palcami, chwytania mały rzeczy, sznurowania butów itp. Tzw. motoryka mała odpowiada również za aktywację w mózgu obszaru, który wpływa między innymi na umiejętności językowe dziecka. Dbając o trening motoryczny, wpływasz jednocześnie na rozwój zdolności intelektualnych dziecka.

Rysunek dla dzieci – zabawa czy droga do artyzmu?

Zajęcia plastyczne dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, powinny być przede wszystkim dobrą zabawą. Wpływać będzie ona pozytywnie na psychomotorykę, na budowanie wyobraźni i kreatywności dziecka, a także rozwój jego wrażliwości artystycznej. Nie każde dziecko zapisane na takie warsztaty okaże się jednak przyszłym artystą o ogromnych zdolnościach plastycznych. Nie należy naciskać na dziecko, zmuszać go do trenowania umiejętności rysunkowych na siłę. Do pewnego etapu należy je obserwować i śledzić postępy, bez tworzenia presji czy jakichkolwiek oczekiwań.

Jeśli jednak okaże się, że dziecko rzeczywiście ujawnia zdolności w rysunku, malarstwa czy w ogóle szeroko pojętej plastyce, wtedy możesz pomyśleć o nieco innym typie kursu. W Warszawie bez problemu znajdziesz warsztaty plastyczne dla dzieci nieco bardziej uzdolnionych i posiadających już podstawowe umiejętności w dziedzinie rysunku. Jeśli dziecko z wiekiem dalej będzie chciało kontynuować tę przygodę, możesz pomyśleć o zapisaniu go na kursy przygotowujące do aplikacji do szkoły plastycznej czy później na studia na akademii sztuk pięknych.