Rower i małe mieszkanie – czy da się to pogodzić?

Przechowywanie roweru w bloku bywa dla wielu kłopotliwe. Pozostawianie pojazdu na klatce wiąże się z ryzykiem kradzieży, a z kolei przechowywanie go w przedpokoju czy salonie to ograniczanie wolnej przestrzeni. Czy trzymanie roweru w mieszkaniu może być wygodne i praktyczne? Przy odrobinie kreatywności i z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań – jak najbardziej!

Dlaczego warto trzymać rower w mieszkaniu?

Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Kiedy jeździmy na rowerze codziennie, nic dziwnego, że wygodniej byłoby zostawić dwukołowiec na klatce schodowej lub w schowku rowerowym. Szczególnie w sytuacji, kiedy w budynku nie ma windy. Mieszkając w bloku lub kamienicy, nie jesteśmy jednak w stanie kontrolować, kto wchodzi na klatkę. Dla wprawnego złodzieja rozcięcie zapięcia lub rozmontowanie kłódki do komórki nie jest najmniejszym problemem. W szczycie sezonu rowerowego kradzieże są powszechne, a odzyskanie skradzionego pojazdu nie jest proste.

Gdzie postawić rower?

Rower w małym mieszkaniu wcale nie musi przeszkadzać. Przy wyborze miejsca i sposobu przechowywania dwukołowca uwzględnij metraż lokalu, rozkład mebli oraz częstotliwość jego użytkowania. Rower nie powinien utrudniać przemieszczania się po pomieszczeniu i ograniczać dostępu do innych elementów wyposażenia. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni pozwoli na bezproblemowe przechowywanie naszego jednośladu.

Rower na podłodze

Trzymanie roweru na podłodze sprawdzi się przy większych metrażach lub niewielkiej liczbie mebli. Stawianie pojazdu w ciasnym przedpokoju nie jest dobrym pomysłem. Łatwo o przewrócenie roweru, zniszczenie czegoś dookoła, a w najgorszym przypadku o zrobienie sobie krzywdy. Przechowywanie dwukołowca na podłodze w małych mieszkaniach niepotrzebnie zabiera przestrzeń i uniemożliwia swobodne poruszanie.

A może na ścianie?

W małym mieszkaniu przechowywanie roweru na ścianie to zdecydowanie najwygodniejsza opcja. W ten sposób sprzęt nie zajmuje niepotrzebnie przestrzeni i nie trzeba go stale przestawiać, co niweluje ryzyko uszkodzenia jego oraz sprzętów domowych.

Wieszak na rower do mieszkania stał się popularnym rozwiązaniem wśród cyklistów. W sklepach z wyposażeniem rowerowym do wyboru są uchwyty umożliwiające powieszenie jednośladu poziomo lub pionowo. Do ciekawych rozwiązań należą również wieszaki obrotowe, takie jak Kranked Twist polskiej marki RTR Bikes, które pozwalają na jeszcze lepsze wykorzystanie przestrzeni.

Wieszak na rower w mieszkaniu powinien być zamontowany na takiej wysokości, aby wieszanie i ściąganie go nie było problematyczne. Jeśli pod każdą ze ścian w pomieszczeniu znajdują się meble, wybierz takie miejsce, żeby podczas zdejmowania roweru o nic nie zahaczać ani niczego nie strącać.

Rower na suficie?!

Rower w mieszkaniu trzymany na suficie to nie wymysł fantazji. Wieszaki podsufitowe, tak jak w przypadku ściennych, pozwalają na praktyczne wykorzystanie przestrzeni. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku niskich mieszkań, gdzie nie trudno byłoby o zaliczenie „czołówki”. Jest też zdecydowanie mniej wygodne w użyciu niż uchwyty montowane na ścianie – wieszanie roweru na suficie wymaga sporo siły i wprawy.

Rower jako element dekoracyjny

Rower w mieszkaniu to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo. Pojazd umieszczony na wieszaku ściennym będzie oryginalnym elementem wyposażenia wnętrza. Fani i fanki designerskich aranżacji mogą pomyśleć o dobraniu pod kolor roweru poduszek na sofę czy ramek na zdjęcia. To ciekawy pomysł na wykorzystanie swojej pasji w zupełnie nowy, kreatywny sposób.

Rower przechowywany w mieszkaniu nie musi zajmować miejsca ani przeszkadzać lokatorom. Przy dobrym rozplanowaniu przestrzeni nasz pojazd może w sposób estetyczny wpasować się w wystrój pomieszczenia. Jeśli szukasz wytrzymałych i sprawdzonych wieszaków lub stojaków na rowery, sprawdź ofertę rtrbikes.com.

Źródło zdjęć: rtrbikes.com, shutterstock.com