USG Doppler – ważne badanie w profilaktyce chorób krążenia

Profilaktyka układu krwionośnego pełni niezwykle ważną rolę. Wykonanie badań diagnostycznych pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w przepływie krwi oraz na wdrożenie odpowiednich środków zaradczych bądź leczniczych. Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach diagnostyki układu krwionośnego jest USG doppler. Co warto wiedzieć o tym badaniu?

Jak wygląda badanie USG Doppler?

Ultrasonografia dopplerowska jest obecnie najbezpieczniejszym i najszerzej dostępnym badaniem pozwalającym na dokładną i wiarygodną ocenę wydolności żył i tętnic. Do swojego działania wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które odbijają się od badanej tkanki czy narządu, a powracają niosą ze sobą informacje o jego budowie czy położeniu. Wyniki badania wyświetlane są na monitorze aparatu w formie obrazu, z którego lekarz wykonujący badań może wyczytać nawet niewielkie zmiany dotyczące układu krwionośnego.

Rodzaje ultrasonografii dopplerowskiej

W zależności od badanego obszaru dobiera się odpowiednią technikę, którą trzeba zastosować u badanej osoby. Wyróżnia się 4 rodzaje USG Dopplera:

  • USG Doppler z wykorzystaniem fali ciągłej – najmniej skomplikowana metoda, z jej wykorzystaniem można opisać zmiany zachodzące w natężeniu przepływu krwi jednak bez oceny głębokości pomiaru;
  • USG Doppler o fali pulsacyjnej – pozwala na jednoczesną ocenę przepływu krwi wraz określeniem głębokości badanego przepływu.
  • USG Doppler Duplex pozwalające obrazować zarówno naczynia krwionośne, jak i otaczające je tkanki;
  • Kolorowe USG Doppler – pozwala zobrazować przepływ krwi w naczyniach, a także określić jego prędkość oraz kierunek.

Zastosowanie USG Doppler

USG Doppler umożliwia wykrycie nawet niewielkich patologii w obrębie żył oraz tętnic. Wykonując to badanie lekarz ma możliwość oceny prędkości i kierunku przepływu krwi, dlatego wykorzystuje się je do:

  • oceny drożności tętnic i żył;
  • diagnostyki i monitorowania schorzeń układu krwionośnego;
  • kontroli przebiegu ciąży;
  • oceny ukrwienia narządów, w tym po zabiegu transplantacji;
  • oceny drożności tętnic szyjnych oraz tętnic kręgowych.

Badanie to jest bezinwazyjne oraz całkowicie bezpieczne. Brak skutków ubocznych sprawia, że może być wykonywane u każdego pacjenta, w tym także u kobiet w ciąży oraz u najmłodszych dzieci.

Przygotowanie do badania

Badanie USG Doppler nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynie w przypadku badania naczyń krwionośnych w obrębie jamy brzusznej, pacjent powinien stosować lekkostrawną dietę przez trzy dni przed planowanym zabiegiem oraz przyjmować symetykon w celu pozbycia się gazów jelitowych. Dodatkowo na zabieg należy stawić się na czczo. Badanie trwa do kilkunastu minut, a po nim badany może powrócić do wykonywania codziennych aktywności.