W jaki sposób oczyszcza się ścieki w szkołach i przedszkolach?

W jaki sposób oczyszcza się ścieki w szkołach i przedszkolach

Zarówno obiekty mieszkalne, jak i placówki użyteczności publicznej, muszą posiadać sprawny system odprowadzania ścieków. Na terenach miejskich i aglomeracyjnych najczęściej znajduje się ogólnodostępna sieć kanalizacyjna – problem zaczyna się natomiast we wsiach, w których nie ma do niej dostępu. W artykule opisujemy, w jaki sposób oczyszczane są ścieki w szkołach i przedszkolach znajdujących się w niewielkich miejscowościach.

Szambo, czyli bezodpływowy zbiornik do gromadzenia ścieków

Podstawowym i jednocześnie najprostszym sposobem na gromadzenie ścieków jest inwestycja w bezodpływowy zbiornik, zwany potocznie szambem. Jeśli chodzi o zakup i montaż, jest to urządzenie stosunkowo tanie, co na pierwszy rzut oka może zachęcać – kłopotliwe i drogie okazuje się jednak regularne wywożenie nieczystości. Opróżnianie zbiornika wiąże się bowiem z koniecznością każdorazowego uiszczenia opłaty. Czynność ta musi być przeprowadzana na bieżąco, należy więc z niezwykłą dokładnością pilnować terminów przyjazdów wozu asenizacyjnego, zwłaszcza w przypadku szkół i przedszkoli, gdzie dobowa ilość wytwarzanych ścieków jest duża. Alternatywą dla tego rozwiązania jest inwestycja w przemysłową oczyszczalnię ścieków – o jej specyfikacji opowiadamy w dalszej części artykułu.

Przemysłowa oczyszczalnia ścieków jako alternatywa dla szamba

Choć zakup przemysłowej oczyszczalni ścieków wiąże się ze sporym nakładem finansowym, jest to urządzenie, które generuje bardzo niskie koszty eksploatacyjne, tak więc iwestycja zwraca się zazwyczaj w przeciągu kilku lat.

Oczyszczalnie przemysłowe mogą być wykorzystywane w miejscach z dużym przerobem dobowym ścieków, w efekcie czego mogą być stosowane do „grupowego” odprowadzania ścieków. Jak wyjaśnia specjalista z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:

Przemysłowe oczyszczalnie ścieków świetnie sobie radzą z dużą ilością nieczystości, przez co mogą być wykorzystywane do odprowadzania ścieków zarówno z pojedynczych, oddalonych od siebie domów, jak i z mniejszych skupisk budynków mieszkalnych czy użytkowych.

Ich działanie, w dużym skrócie, opiera się na procesach oczyszczania beztlenowego i tlenowego, które zachodzą w jednym zbiorniku. Istotną zaletą przemysłowych oczyszczalni ścieków jest fakt, że urządzenia tego typu odzyskują wodę II klasy czystości, która może zostać wykorzystana ponownie – m.in. do podlewania kwiatów czy przeprowadzania prac porządkowych. Oczyszczone ścieki nie zanieczyszczają środowiska ani wód gruntowych, a same oczyszczalnie nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Ponadto ich użytkowanie ogranicza się wyłącznie do wywożenia osadu raz na 9 miesięcy oraz regularnej aplikacji preparatów zawierających żywe kultury bakterii.

Wybór metody składowania i utylizowania ścieków w przedszkolach i szkołach w dużej mierze zależy od indywidualnych oczekiwań i preferencji, jednak inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które zapewnia maksymalny komfort oraz wpływa na ekonomiczność codziennej eksploatacji.