Zadania opiekunki dziecka wczesnoszkolnego

Zadania opiekunki dziecka wczesnoszkolnego

Opiekunka dziecka wczesnoszkolnego to osoba, której najważniejszym zadaniem jest dbanie o prawidłowy rozwój dziecka. Jest to zawód niezwykle wymagający, w którym można pracować po ukończeniu studiów wyższych na kierunku pedagogika, najlepiej ze specjalizacją wczesnoszkolną. Profesjonalne nianie mają takie studia za sobą lub są w ich trakcie. Zatrudnienie takiej osoby to pewność, że dziecko będzie pod właściwą opieką.

Podstawowe zadania opiekunki dziecka wczesnoszkolnego

Opiekunka dziecka wczesnoszkolnego sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku około 6-10 lat. Najważniejszą funkcją takiej osoby jest dbanie o to, aby dziecku nic się nie stało w czasie nieobecności rodziców. Niania zobowiązana jest do zaspokajania potrzeb dziecka, zwłaszcza w zakresie odżywiania, snu czy zabawy i dostępu do świeżego powietrza. Osoba zajmująca się dzieckiem pod nieobecność rodziców może też odrabiać z nim lekcje, a także organizować mu zajęcia, które pozwolą mu na rozwijanie zdolności, jakie pomogą w nauce. Zadaniem niani jest również odpowiednia organizacja czasu wolnego, np. chodzenie na spacery, wymyślanie gier, czy różnego rodzaju zabaw. Pozostałe obowiązki są do ustalenia z rodzicami. Niania może np. odprowadzać i przyprowadzać dziecko ze szkoły, a także na zajęcia dodatkowe. Jeżeli się na to zgodzi może również przygotowywać posiłki dla dziecka.

Jakie cechy powinna mieć dobra opiekunka?

Opiekunka do dziecka w Poznaniu czy jakimkolwiek innym mieście powinna nie tylko mieć odpowiednie wykształcenie, ale również cechy charakteru. Podstawa to oczywiście odpowiedzialność i opanowanie, ponieważ wiadomo, że dzieciom przychodzą do głowy naprawdę różne pomysły, dlatego trzeba umieć sobie z nimi radzić. Kolejna ważna cecha to zdecydowanie, bez którego raczej trudno zapanować nad dzieckiem. Dobra opiekunka powinna być spostrzegawcza, aby zawczasu reagować na sytuacje, które mogłyby być niebezpieczne dla dziecka. Przydatne cechy to również łagodność i cierpliwość, a także umiejętność nawiązywania dobrego kontaktu z dziećmi. Oczywiście niania musi po prostu lubić dzieci – zwykle widać to na pierwszy rzut oka. Ostatnia ważna cecha to kreatywność, dzięki której opiekunka będzie umiała odpowiednio zorganizować dziecku czas wolny.

Jak wybrać opiekunkę do dziecka?

Poszukiwania opiekunki do dziecka warto rozpocząć wśród znajomych, ponieważ inni rodzice to zdecydowanie najlepsze źródło informacji. Jeśli jednak takie rozeznanie nie przyniesie konkretnych efektów, to pomocne będą specjalistyczne portale internetowe, poprzez które można zamówić nianię zarówno na pełen etat, jak i dorywczo.

Każda opiekunka ma w takim portalu swój profil, na którym można znaleźć informacje dotyczące posiadanego wykształcenia, umiejętności czy doświadczenia zawodowego. Opiekunki opisują również kwestie związane z wymiarem czasu, w jakim mogą pracować oraz wymaganą stawką. Wiele z nich zaznacza także, czy mogą opiekować się dzieckiem w jego domu, czy raczej we własnym. Co ważne, na portalu można skorzystać z filtrowania, dzięki czemu znalezienie niani spełniającej konkretne wymagania jest znacznie łatwiejsze. Należy przy tym pamiętać, że zawsze konieczne jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej oraz zapoznanie opiekunki z dzieckiem. Niezbędne jest także podpisanie umowy, której wzór można znaleźć w internecie.