Gdzie powinno się znajdować łóżko, biurko, a gdzie szafa w pokoju młodzieżowym? Podpowiadamy, jak ustawić meble dla nastolatka/nastolatki i o czym pamiętać przy aranżacji takiego wnętrza.
Pokój młodzieżowy z podziałem na strefy
Zarówno urządzając pokój dziecięcy, jak i młodzieżowy, bardzo ważne jest wyznaczenie odpowiednich stref, które sprawią, że takie pomieszczenie będzie funkcjonalne i pozwoli się dziecku w pełni skupić na wykonywanych czynnościach. W pokoju młodzieżowym powinna znaleźć się strefa snu i relaksu, a w niej takie meble jak łóżko młodzieżowe czy kanapa, strefa nauki z biurkiem i ergonomicznym fotelem czy strefa rozrywki i spotkań towarzyskich. Niekiedy strefy te mogą się przenikać, na przykład gdy rozkładana kanapa w dzień służy jako mebel wypoczynkowy dla gości, a w nocy jako łóżko nastolatka/nastolatki. Ponadto w każdej z tych części pokoju powinny znaleźć się meble do przechowywania:
- W strefie nauki – komoda czy regał na książki.
- Niedaleko strefy snu – szafa i komoda na bieliznę, czy szuflada do przechowywania pościeli.
- W strefie rozrywki – szafki, półki na gry i płyty.
A gdzie to wszystko kupić? Gdzie szukać funkcjonalnych mebli pokojowych dla nastolatków? Meble do pokoju młodzieżowego przeglądnij, porównaj na meblobranie.pl/pokoj-mlodziezowy, gdzie znajdziesz zarówno wygodne łóżka młodzieżowe, jak i pojemne szafy i wiele więcej. Możesz tam również zakupić gotowe komplety mebli dla nastolatków oraz znaleźć sporo inspiracji na aranżację takiego pokoju.
Które meble przy oknie, a które blisko drzwi? Urządzamy pokój nastolatka
A jak rozmieścić meble w pokoju młodzieżowym? Co powinno stać przy oknie, a co blisko drzwi, a może jakieś meble warto ustawić na środku pokoju?
Przy oknie z pewnością powinno stać biurko, należy jednak je ustawić bokiem do okna – najlepiej, aby znajdowało się od strony północnej albo wschodniej. W takim ustawieniu światło nie będzie padać bezpośrednio na monitor, będzie rozproszone, co z kolei zwiększy komfort pracy, nauki przy komputerze. Biurko młodzieżowe nie powinno się natomiast znajdować blisko drzwi, ponieważ mogłoby to rozpraszać nastolatka i przeszkadzać w nauce lub podczas rozwiązywania szkolnych zadań. A gdzie powinno znajdować się łóżko? Najlepiej przy ścianie lub w kącie, tworząc tym samym niezależną przestrzeń do wypoczynku. Środek pokoju najlepiej jeśli zostanie pusty, ewentualnie może się w nim znajdować niewielki stolik kawowy, a w pobliżu narożnik lub sofa młodzieżowa.
Jak urządzić pokój młodzieżowy?
Zostało nam zatem najważniejsze pytanie – jak urządzić pokój nastolatka/nastolatki? Najlepiej uniwersalnie. Młodzież bywa kapryśna i niezdecydowana, dlatego zamiast urządzać remont pokoju młodzieżowego co roku, zaaranżuj uniwersalną przestrzeń, której styl będzie można swobodnie zmieniać wyłącznie za pomocą dodatków. Za przykład może tutaj posłużyć pokój w stylu skandynawskim, gdzie jasne, białe ściany i meble z drewnianymi wstawkami, możesz połączyć tak naprawdę z wszystkim. W dodatku taka aranżacja sprawdzi się zarówno w pokoju nastolatka, jak i nastolatki.