Wycena nieruchomości – jak wycenić mieszkanie?

Wycena nieruchomości - jak wycenić mieszkanie?

Prawidłowa wycena nieruchomości jest ważna zarówno jeśli chodzi o sprzedającego, jak i kupującego. Warto wiedzieć, jak się to fachowo robi.

Często zdarza się, że świetne mieszkanie długo nie znajduje nabywcy, bo jego cena jest przeszacowana. Takie ogłoszenie z daleka omijają kupujący. Z drugiej strony nieadekwatnie tanie mieszkanie też jest traktowane z ostrożnością, bo od razu pojawia się pytanie, jakie ma wady, że zostało tak korzystnie wycenione.

Dlatego prawidłowa wycena nieruchomości jest ważna zarówno ze strony sprzedającego, jak i kupującego. Bez tej wiedzy nie da się stwierdzić, czy oferta jest korzystna. Warto zlecić też własną wycenę przed udaniem się do banku, bo udziela on kredytu mieszkaniowego również na podstawie takich danych.

Wyceniarka nieruchomości online dostępna pod adresem: https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania

Jak prawidłowo wycenić mieszkanie?

Wycena mieszkania powinna odbywać się na podstawie zarówno jego standardu, jak i danych zewnętrznych, takich jak wartość lokali w tej samej okolicy. Aby ją poznać, trzeba korzystać z aktualnych raportów cen mieszkań w Warszawie i innych miastach na stronie sonarhome.pl

Mieszkanie wartością nie powinno od nich znacznie odbiegać – za drogie się nie sprzeda, a zbyt tanie wprowadza dumping cen i wprawdzie szybko je sprzedamy, ale może być później trudno kupić za tą cenę inną nieruchomość. Pod uwagę trzeba brać również standard mieszkania. Dobrze wypisać na kartce ( a następnie zaznaczać w ofertach) wszystkie kosztowne ulepszenia: nowe meble, odmalowane ściany, wymienione instalacje.

Wycena nieruchomości z fachowcem

Jeśli jest się na pozycji kupującego, warto zlecić operat szacunkowy. To raport, który wykonuje rzeczoznawca majątkowy na podstawie cen transakcyjnych mieszkań z danej okolicy. Na tej podstawie bank zdecyduje, czy może udzielić kredytu mieszkaniowego na żądaną kwotę. Można też użyć operatu jako argumentu w rozmowie ze sprzedającym. Jeśli jego mieszkanie jest znacznie droższe od wielu podobnych w okolicy, być może uda się go w ten sposób nakłonić do choćby nieznacznej obniżki ceny.

Przeczytaj również: Wycena nieruchomości od rzeczoznawcy