Zlecanie tekstów – jak napisać artykuł na dowolny temat?

Jeśli należycie do Facebookowych grup skierowanych do copywriterów, to pewnie nie raz spotkaliście się już z ogłoszeniem brzmiącym mniej więcej w ten sposób: „Zlecę pisanie tekstów na różne tematy”. Nikt nie jest jednak ekspertem w każdej dziedzinie. Dzisiaj podpowiemy Wam, jak napisać artykuł na dowolny temat. Zapraszamy!

Zlecanie tekstów – rozwiązanie problemu

Jeśli akurat szukacie zleceń, ale nie możecie znaleźć takiego, które dotyczy dziedziny, w której się specjalizujecie lub brzmi ono tak, jak podany we wstępie przykład – nie rezygnujcie z niego na starcie. Otóż kluczem do napisania artykułu na dowolny temat jest… zrobienie szybkiego researchu!

Kiedyś w poszukiwaniu wiedzy trzeba było przebrnąć przez dziesiątki bibliotecznych książek. Dziś zdobycie informacji jest o wiele prostsze dzięki Internetowi. Wystarczy wybrać rzetelne źródła, przełożyć naukowy bełkot na język zrozumiały dla każdego użytkownika uwzględnić zasady SEO copywritingu i ta da! Ekspercki artykuł gotowy.

Czy można pisać specjalistyczne treści bez ukończenia studiów kierunkowych?

Oczywiście, że tak. Od dawna panuje przekonanie, że do tworzenia eksperckich treści potrzebny jest dyplom ukończenia studiów w danej dziedzinie. Wiedza zdobyta na uczelni niewątpliwie jest wielkim atutem, ale dobry copywriter poradzi sobie również bez niej.

Jak pisaliśmy wcześniej – drogę do napisania artykułu na dowolny temat otworzy Wam umiejętność wyszukiwania sprawdzonych informacji dotyczących danego zagadnienia. W dzisiejszych czasach nie musicie być dentystą, by napisać profesjonalny tekst o plombach. Tak samo, jak nie musicie być kosmetologiem, by opisać zabieg wykonywany w gabinecie. Znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie również ułatwi Wam pracę, gdyż większość artykułów naukowych jest napisanych właśnie w tym języku.

Na pewno na Waszej drodze spotkacie dużo osób, które wciąż wątpią w to, czy copywriter bez kierunkowego wykształcenia da sobie radę, ale wielu zdążyło już udowodnić, że można. Nie pozwólcie na to, aby brak wiedzy w konkretnej dziedzinie stanął na przeszkodzie w odpowiedzi na zlecenie tekstów. Dobra selekcja informacji to podstawa!

Przydatne umiejętności

Możecie nie być ekspertami od psychologii, medycyny czy prawa, ale możecie stać się ekspertami od pisania profesjonalnych treści na podstawie zdobytych informacji. Pomogą Wam w tym pewne umiejętności:

  • wyszukiwanie rzetelnych informacji (w tekście eksperckim nie możecie pisać głupot),
  • znajomość angielskiego na wysokim poziomie (większość tekstów naukowych jest napisana właśnie w tym języku),
  • przełożenie języka naukowego na język zrozumiały dla każdego użytkownika,
  • interpretowanie badań ze zrozumieniem.

Copywriter nie stworzy artykułu naukowego, jeśli nie spędził lat, przeprowadzając odpowiednich badań. Jednak może wykorzystać istniejące już teksty i zamienić je na solidne treści blogowe. Jednym z zawodów, które specjalizują się w tworzeniu merytorycznych treści, jest content writer.

Podsumowanie

Copywriting coraz częściej opiera się na pracy ze źródłami. Zapotrzebowanie na tworzenie profesjonalnych treści rośnie z dnia na dzień, a nie każdy ekspert w danej dziedzinie ma „lekkie pióro” lub czas na pisanie setek artykułów blogowych.

Ćwiczcie umiejętność rzetelnego szukania informacji i nie bójcie się odpowiedzieć na ogłoszenie na Facebooku brzmiące: „Zlecę pisanie tekstów na różne tematy”.