Jakie tematy polityczne najbardziej rozgrzewają internautów?

Międzynarodowe konflikty, afery korupcyjne, ale też słowne wpadki polityków to tematy, absorbujące uwagę polskich internautów jak mało które. Co ciekawe, niefortunna wypowiedź posła czy ministra potrafi wygenerować większy ruch w sieci, niż kryzys w stosunkach międzypaństwowych czy upublicznienie taśm z tajnych spotkań polityków.

Polska, Izrael i krysys

Bodaj najgorętszym tematem w polskim internecie jest polityka zagraniczna. W ostatnich miesiącach budzącym największe emocje zagadnieniem w tej dziedzinie są relacje polsko-izraelskie.

Zaczęło się od ustawy o IPN, którą chciał wprowadzić w życie polski rząd. Miała ona m.in. penalizować określenie „polskie obozy koncentracyjne”, co władze Izraela uznały za próbę blokowania wolności wypowiedzi i rozpoczęły polityczną ofensywę przeciw ustawie. W polskim internecie rozgorzała dyskusja na temat tego, czy projekt ustawy był słuszny, czy Izrael słusznie próbuje blokować jej wprowadzenie oraz czy wszystko nie skończy się długotrwałym politycznym kryzysem. Najświeższym tematem, który także rozgrzał łącza internetowe do czerwoności, jest sprawa tzw. mienia bezspadkowego i miliardowych odszkodowań, jakie miałaby zapłacić Polska Izraelowi.

Pieniądze, afery i korupcja

Internet żyje aferami politycznymi. Afera hazardowa, afera Amber Gold, afera reprywatyzacyjna… Nadużycia klasy politycznej budzą skrajne emocje wśród internautów przede wszystkim dlatego, że ich koszty ponoszą wszyscy obywatele.

Najświeższym gorącym tematem w internecie są tzw. „Taśmy Kaczyńskiego”. W wypowiedziach internautów na jej temat zaobserwować możemy skrajne stanowiska: jedni są zbulwersowani próbami budowy wieżowców za partyjne pieniądze, inni – odwrotnie, są przekonani, że na nagraniach prezes partii rządzącej dał się poznać jako kulturalny i przedsiębiorczy człowiek…

Wpadki i lapsusy polityków

Poważne sprawy takie jak międzynarodowe skandale czy afery korupcyjne budzą olbrzymie emocje i to nikogo nie dziwi. Charakterystyczne dla internetu jest jednak także eksploatowanie lapsusów lub niefortunnych wypowiedzi polityków. Jarosław Kaczyński przeglądający atlas kotów na posiedzeniu sejmu, Witold Waszczykowski spotykający się z przedstawicielami San Escobar czy Ryszard Petru świętujący „sześciu króli” to tylko z niektórych obiektów drwin w sieci.

Jednym ostatnich gorących tematów była wpadka Ewy Kopacz. Posłanka platformy obywatelskiej w jednym z wywiadów stwierdziła, że w przeszłości ludzie rzucali kamieniami do… dinozaurów. Internet pękał ze śmiechu, powstały setki memów i filmików parodiujących i hiperbolizujących wypowiedź byłej pani premier.