Jak odbywa się wycena złomu w nowoczesnym skupie?

jak-odbywa-sie-wycena-zlomu-w-nowoczesnym-skupie

Skup złomu czy innych odpadów jest doskonałym miejsce, aby pozbyć się niechcianych przedmiotów. Bardzo często zajmują one miejsce na podwórku albo w garażu, a można na nich trochę zarobić. Zależnie od tego, z jakimi metalami ma do czynienia kupujący, ich wycena może być skrajnie różna. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawsze będzie to lepsze rozwiązanie, niż trzymanie odpadów w pobliżu domu.

Co można zanieść do skupu złomu?

To, co można oddać do skupu, zależy od firmy, która jest zainteresowana jego odbiorem. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju metale, które można przerobić na nowe części. Większość punktów przyjmuje złom:

  • stalowy,
  • miedziany,
  • z mosiądzu,
  • z aluminium,
  • z cynku,
  • z ołowiu.

Przed przewiezieniem swoich odpadów na złomowisko warto zadzwonić do firmy oraz dowiedzieć się, czy w ogóle zostaną one przyjęte. Jeśli jest ich sporo, to można zdecydować się na transport, trzeba jednak liczyć się z tym, że jego koszty zostaną odjęte od wypłaty za oddany materiał. Zdecydowanie najczęściej można znaleźć skup złomu stalowego, który można łatwo recyklingować. Im więcej odpadów, tym więcej pieniędzy można za nie dostać.

Czego używa się do wyceny złomu?

Każdy sprzedawca indywidualnie ustala, jaką stawkę może zaproponować za przywieziony złom. Rzadko zdarza się, żeby poszczególne części były osobno wyceniane. Liczy się przede wszystkim waga dostarczonych metali i ich rodzaj. Najtańsze w skupie prawie zawsze są takie materiały jak stal i aluminium. Im droższy metal, tym więcej będzie można na nim zarobić. Są punkty, w których możliwe jest negocjowanie ceny, szczególnie jeśli dana osoba często dostarcza odpady albo jednorazowo przywiozła ich dużo. Zdarza się to jednak coraz rzadziej. Osoby prywatne pozbywające się śmieci mogą przeważnie przyjechać do punktu skupu bez wcześniejszego informowania o tym właściciela czy pracowników.

Do wyceny służą specjalistyczne urządzenia. W nowoczesnych i dobrze zaopatrzonych punktach skupu, takich jak złomowisko VHZ POLSKA SP. Z O.O., ma się do dyspozycji:

  • wagę elektryczną, która dokonuje dokładnego pomiaru,
  • samochodową wagę najazdową, która ułatwia szybki pomiar większej ilości złomu, bez konieczności rozkładania go na mniejsze porcje.

Sprzedający jest obecny przy ważeniu, wie więc od razu, ile może dostać za złom. Przyjazd do punktu nie jest jeszcze wiążący, zawsze można zrezygnować z transakcji. Trzeba jednak pamiętać, że cena złomu nie jest przemyślana tak, żeby klient stracił. Oferowane kwoty nie różnią się znacznie między poszczególnymi punktami.