Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak ważne?

W dzisiejszych czasach złodzieje sięgają po coraz to nowsze metody i już niekoniecznie te, które są znane z przeszłości muszą oznaczać kradzież. Należy jednak zapamiętać, że z racji tego, że obecnie prawie każdy korzysta ze smartfona czy też nowoczesnego komputera. Życie internetowe staje się coraz bardziej równorzędnym partnerem dla życia realnego, więc należy pamiętać o tym, by być czujnym. Chcąc dowiedzieć się więcej o tym dlaczego należy to robić, zachęcamy do tego, żeby przeczytać nasz tekst.

Cyberbezpieczeństwo chroni nas przed utratą danych

Niezależnie od tego, czy korzystamy z urządzeń w domu czy pracy, należy dbać o to, aby być czujnym w sieci. Przede wszystkim nie można pod żadnym pozorem podawać danych z karty, nie otwierać podejrzanych linków, ponieważ phishing to jedno z większych zagrożeń w XXI wieku. Czasem może się okazać, że gdy się zorientujemy, to będzie za późno. Jeżeli jednak do tego dojdzie, to w pierwszej kolejności powinniśmy dążyć do tego, aby poinformować bank oraz inne instytucje, że zostaliśmy ofiarami oszustów.

Trudno jest poruszać się po internecie bez żadnych zagrożeń. Owszem, podstawą do bezpiecznego korzystania z internetu jest antywirus, ale jednak nie zastąpi on zdrowego rozsądku. Jeżeli chodzi o cyberbezpieczeństwo firmy, to należy pamiętać o tym, żeby cały czas szkolić swoich pracowników z zakresu bezpieczeństwa firmy i mieć najnowocześniejsze programy. Trzeba też tłumaczyć, że security awareness, czyli świadomość bezpieczeństwa i zagrożeń jest bardzo ważna. Zainfekowanie komputera firmowego może doprowadzić do ogromnej tragedii, a oszuści internetowi mają wiele pomysłów na to, jak zagospodarować swoimi danymi.

Cyberbezpieczeństwo pozwala na bezpieczne surfowanie po internecie

Wspomnieliśmy o tym, że bardzo ważne jest to, aby cały szkolić pracowników i dawać im jak najlepsze narzędzia do ochrony firmowych danych. KnowBe4 to najnowocześniejsza platforma służąca do treningu takich umiejętności. Oddelegowanie pracowników na takie szkolenia z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo w firmie. 

Surfowanie po internecie wcale nie jest takie trudno. Maksimum rozsądku i szyfrowanie plików sprawia, że nie będziemy tak mocno narażeni. Pamiętajmy o tym, by nie pobierać plików niewiadomego pochodzenia i klikać w podejrzane linki. Czasem możemy być nawet zmęczeni, ale nie można zapomnieć, że cały czas należy być czujnym. Nawet chwila nieuwagi będzie natychmiastowo wykorzystana przez oszustów. Powtarzamy raz jeszcze – nie udostępniajcie nikomu żadnych danych, szczególnie tych bardzo wrażliwych.