Olej do drewna konserwuje i poprawia jego estetykę. Jaki sprawdzi się na zewnątrz?

Zastanawiasz się czy olej do drewna może być również użyty do zabezpieczenia i pomalowania drewnianych przedmiotów znajdujących się na zewnątrz? Zapraszamy zatem do dalszej lektury.

Drewno to materiał powszechnie używany do wykonania konstrukcji zewnętrznych – tarasów, płotów, balustrad, mebli ogrodowych. Aby zabezpieczyć drewniane elementy przed czynnikami niszczącymi, należy je odpowiednio zakonserwować. Do tego celu doskonale sprawdzi się olej.

Czym są oleje do drewna?

Olejowanie, poza lakierowaniem, jest jedną z najczęściej stosowanych metod zabezpieczania drewna przed zniszczeniem. Stosowane do tego celu oleje to specjalne mieszaniny, które zawierają składniki pochodzenia naturalnego i syntetycznego, w tym szlachetne oleje i woski.

Ze względu na skład wyróżnia się kilka rodzajów olejów do drewna:

– oleje twardniejące – zawierają żywice, które osadzają się na drewnie i nadają mu podwyższoną twardość

– oleje nietwardniejące – bazują na płynnych olejach roślinnych, wnikają w strukturę drewna, mogą być całkowicie naturalne

– wyroby olejowo-woskowe – zawierają składniki twardniejące i nietwardniejące, dlatego częściowo wnikają w drewno i osadzają się na jego nawierzchni

Dodatkowo środki te, na przykład oferowany przez firmę Osmo olej do drewna, zawierają pigmenty, które pogłębiają naturalne wybarwienie drewna lub nadają malowanym nawierzchniom inny kolor.

Dlaczego warto stosować olej do drewna?

Zastosowanie oleju do drewna niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim skutecznie chroni on drewno – podnosi jego odporność na czynniki pogodowe, zmniejsza podatność na zabrudzenia, a także chroni przed wypaczaniem.

Jednocześnie olej pozwala drewnu oddychać, co ma szczególne znaczenie na zewnątrz, gdy jest ono narażone na częste zmiany wilgotności i temperatur.

Jaki olej do drewna na zewnątrz jest najlepszy?

Dobór odpowiedniego oleju do drewna ma bardzo duże znaczenie. Do architektury ogrodowej oraz innych elementów zewnętrznych polecane są oleje ochronne, które dodatkowo posiadają filtr UV chroniący drewno przed uszkodzeniem oraz środki zabezpieczające przed atakami pleśni i grzybów.

Gdy planuje się olejowanie tarasu, warto także wybrać olej antypoślizgowy, na przykład dostępny w asortymencie Osmo olej do tarasów, który zmniejsza ryzyko poślizgnięć.

Oleje firmy Osmo można zakupić w sklepie internetowym Natural Wood Products pod adresem: https://natural-wood.pl/.