Jak przetransportować zwłoki z zagranicy?

Jak przetransportować zwłoki z zagranicy?

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudne wydarzenie dla rodziny i przyjaciół, z którym wiąże się wiele emocji. Mimo to w tym wyjątkowym okresie muszą pamiętać o dopełnieniu wszelkich kwestii formalnych związanych z pochówkiem. Czasami zdarza się tak, że sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Mowa tutaj na przykład o konieczności przetransportowania zwłok z zagranicy. W jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem? Jak wyglądają formalności krok po kroku?

Kto może się ubiegać o transport zwłok z zagranicy? Jakie formalności załatwić? 

Chęć zorganizowania pochówku zmarłego w kraju, z którego pochodził, jest całkowicie zrozumiała. Taka sytuacja wiąże się jednak z koniecznością załatwienia stosownych formalności. Warto wiedzieć między innymi, które ma prawo do sprowadzenia zwłok zmarłego z zagranicy. Może się o to postarać jego najbliższa rodzina, czyli małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, a także rodzeństwo i stryjowie.

Kolejną kwestią jest przygotowanie niezbędnych dokumentów potrzebnych do zlecenia transportu zwłok z Niemiec, Holandii czy innego kraju do Polski. Niezbędne są:

  • pozwolenie starosty albo prezydenta miasta odpowiedniego dla miejsca, w którym ma się odbyć pochówek zmarłego,
  • akty zgonu lub inny dokument poświadczający zgon albo jego przyczynę (musi zostać dołączony do wniosku do starosty lub prezydenta),
  • zgoda od konsula kraju, w którym zmarła bliska osoba (w tym przypadku konieczne jest przedstawienie wcześniej uzyskanego pozwolenia, odpisu zupełnego aktu zgonu, zaświadczenia lekarskiego wykluczającego śmierć na skutek epidemii lub choroby zakaźnej, pozwolenie policji w przypadku śmierci na skutek samobójstwa, zabójstwa albo wypadku).

Komu zlecić transport zwłok z zagranicy? 

Po załatwieniu wszelkich formalności przychodzi czas na organizację transportu zwłok bliskiej osoby do Polski, który powinien się odbywać w określonych warunkach. O to, komu można zlecić tę czynność, zapytaliśmy pracownika Zakładu Pogrzebowego Funeral w Warszawie, który wyjaśnił:

– Przewóz zwłok z zagranicy wymaga spełnienia określonych wymogów. W naszym zakładzie dysponujemy odpowiednim zapleczem, które pozwala na przeprowadzenie prac zgodnie z prawem. Mowa tutaj przede wszystkim o standardach sanitarnych i technicznych. Aby transportować ciało z Niemiec czy Holandii stosujemy specjalne metalowe trumny, które są hermetycznie zalutowane, a następnie umieszczone w drewnianej skrzyni. Istnieje również możliwość wcześniejszej kremacji – wówczas urna również jest zabezpieczona drewnianą skrzynką. Zapewniamy kompleksowe wsparcie, tym samym odciążając żałobników, którym towarzyszy wiele przykrych emocji.