Praca w Holandii dla nieletnich i niepełnoletnich – w czym można wybierać?

Sporo osób decyduje się na pracę poza granicami naszego kraju. Dzieje się tak, ponieważ każdemu z nas zależy na przyzwoitych zarobkach. Zdarza się, że zarobić chcą również osoby niepełnoletnie, chociażby w celu uzbierania określonej sumy potrzebnej na studia, bądź na wymarzony komputer. Czy jednak prawo holenderskie umożliwia prace także młodocianym?

Praca dla osób niepełnoletnich i nieletnich

W przypadku, gdy nie mamy obywatelstwa holenderskiego, praca przed ukończeniem pełnoletności jest niemożliwa. Zgodnie z prawem, pracodawcy w Holandii mogą zatrudnić jedynie młodocianych z holenderskim obywatelstwem. dlatego tak istotne jest ukończenie omawianego progu wiekowego. W kraju tym stosuje się specjalne zasady, które umożliwiają prace młodym Holendrom nawet od 15. roku życia. Zwykle jednak jest ona mniej opłacalna. Dla przeciętnego Polaka zarobek ten stanowiłby średnią krajową, nie jest to jednak kwota atrakcyjna dla tamtejszych mieszkańców.

Obostrzenia dotyczące wieku powiązane są z przekroczeniem granic kraju. Jeżeli więc chcemy ją przekroczyć, będąc niepełnoletnim, strażnicy odeślą nas z powrotem. Sprawa wygląda inaczej, jeśli w podróż wyruszamy z opiekunem.

Jaką pracę można dostać w Holandii? Praca dla nieletnich i niepełnoletnich

Młodzież zwykle rozważa pójście do pracy w okresie letnim, krótko po ukończeniu szkoły średniej. Przeważnie chcą w ten sposób odciążyć swoich rodziców i sami pokryć koszty studiów. Jeżeli taka osoba ukończyła 18 lat i posiada dowód osobisty, może udać się do agencji pośrednictwa pracy, gdzie z całą pewnością zaproponują korzystną ofertę. Praca sezonowa połączona z umową na okres kilku miesięcy zapewne byłaby w takiej sytuacji najlepsza.

Jakiego rodzaju pracy możemy się spodziewać? Zwykle prace sezonowe wiążą się z przemysłem rolnym lub dotyczą sektorów hotelarskich. Typowymi przykładami takiej pracy może być zbieranie szparagów lub też cebuli w okresie letnim. Dostępne są też inne oferty takie jak opiekunka do dzieci. Gdy zdecydujemy się na skorzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy, poproszeni zostaniemy o wypełnienie dokumentu online. Oczywiście niezbędny okaże się też dokument tożsamości, numer bankowy i CV napisany w języku polskim.

Decydując się na znalezienie pracy przy pomocy agencji, mamy pewność, że trafimy na sprawdzonego pracodawcę. Zdarzają się przypadki poszukiwań na własną rękę, ale istnieje prawdopodobieństwo, że trafimy na kogoś o niekoniecznie dobrych intencjach.