Porowatość włosów – czym jest i jak ją sprawdzić?

Porowatość włosów to ważny parametr, dzięki któremu bez problemu dobierzesz kosmetyki do typu posiadanych włosów. Ten termin odnosi się do zdolności włosów do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate lub wysokoporowate. Dzisiaj dowiesz się, co dokładnie oznacza ten termin i jak sprawdzić porowatość swoich włosów w domowych warunkach!

Porowatość włosów — co to jest?

Porowatość włosów to pojęcie, które określa, w jakim stopniu łuski są odchylone od kory włosa. Im bardziej łuski są otwarte, tym wyższa jest porowatość włosów, a im bardziej przylegają do kory włosa, tym lepszy jest ich stan. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów:

  • Włosy niskoporowate — czyli włosy ze ściśle przylegającą łuską, które są gładkie, zdrowe i wyjątkowo odporne na manipulowanie.
  • Włosy średnioporowate — czyli takie, które charakteryzują się średnim odchyleniem łusek od kory włosa, określane często jako typ normalny. Włosy średnioporowate są wrażliwe na wilgotność powietrza i mogą być też cienkie i delikatne.
  • Włosy wysokoporowate — czyli włosy, których łuska jest najbardziej odchylona od kory włosa. W efekcie takie włosy są szorstkie, zniszczone i łamliwe, a ich końcówki mają tendencję do rozdwajania.

Gdy określisz porowatość swoich włosów, będziesz mogła dobrać do nich kosmetyki o odpowiednich właściwościach, co sprawi, że codzienna pielęgnacja będzie zdecydowanie prostsza i skuteczniejsza.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Porowatość włosów ma ogromny wpływ na to, jak włosy reagują na kontakt z wodą i kosmetykami. Aby dowiedzieć się, w jakiej kondycji są Twoje włosy, możesz umówić się na konsultację z fryzjerem lub możesz też wykonać w domu mały test. Jak sprawdzić porowatość włosów? W tym celu wrzuć do szklanki z wodą fragment włosa lub cały kosmyk i odczekaj kilka minut. Włosy o wysokoporowate szybciej chłoną wodę, dlatego pojedynczy kosmyk powinien opaść na dno. Włos średnioporowaty nie opadnie na dno, ale nie będzie też utrzymywał się na powierzchni. Natomiast włosy niskoporowate mają ciasno zamkniętą łuskę, dlatego powinny pozostać na powierzchni wody. Ten prosty test da Ci szybką odpowiedź, dzięki czemu będziesz mogła podjąć odpowiednie kroki, aby właściwie zadbać o swoje włosy.

Jak zmienić porowatość włosów?

Jeśli Twoje włosy znajdują się w złej kondycji i są wysokoporowate, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić ten stan. Doskonałe efekty osiągniesz, gdy będziesz stosować kosmetyki wzbogacone o składniki aktywne na bazie protein. Dzięki nim szybko uzupełnisz ubytki w strukturze włosa i przyśpieszysz proces domknięcia łusek. Do pielęgnacji włosów wysokoporowatych wybieraj delikatne kosmetyki o sprawdzonym składzie, które wzmocnią i odżywią włosy. Z tym zadaniem świetnie sobie poradzą oleje wielonienasycone. Zabieg olejowania włosów sprawia, że pasma stają się bardziej elastyczne, gładkie i lśniące.

Każdy typ włosów wymaga zastosowania innych środków i zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego to ważne, aby wiedzieć, jak określić porowatość swoich włosów. Na szczęście ten parametr możesz też wygodnie sprawdzić w domowych warunkach. Na tej podstawie będziesz mogła dobrać preparaty, dzięki którym Twoje włosy będą zawsze gęste, piękne i zdrowe.