Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV i dlaczego to robić?

Opalenizna przez lata uznawana była za bardzo atrakcyjną cechę. Wraz z postępem medycyny i popularyzacji wiedzy na temat szkodliwości promieniowania UV dla człowieka, coraz więcej osób zrezygnowało z opalania i stosuje na co dzień – przez cały rok – ochronę przeciwsłoneczną. W artykule wyjaśniamy, jakie skutki niesie za sobą nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV oraz jak się przed nim chronić.

Jakie są skutki promieniowania UV i dlaczego warto stosować ochronę przeciwsłoneczną?

Opalenizna może i wygląda atrakcyjnie, natomiast jeśli zdasz sobie sprawę z tego, że jest wynikiem reakcji obronnej organizmu w odpowiedzi na promieniowanie UV (komórki skóry uwalniają enzymy przyspieszające produkcję melaniny w celu ochrony DNA przed uszkodzeniami), być może dłużej zastanowisz się, zanim zdecydujesz o opalaniu w pełnym słońcu. Skutki promieniowania ultrafioletowego dla naszej skóry są poważne. To m.in.:

  • utrata nawilżenia, szorstkość skóry, pogrubienie naskórka (w efekcie ziemisty kolor cery),
  • powstawanie nieestetycznych przebarwień w wyniku zaburzeń pigmentacji,
  • tworzenie się głębokich zmarszczek i bruzd na skutek uszkodzenia kolagenu i elastyny przez promienie UV,
  • rogowacenie posłoneczne w wyniku uszkodzenia DNA w skórze (powstają brodawkowate, szorstkie zmiany),
  • elastoza (małe guzki, wybroczyny),
  • teleangiektazje, rumień,
  • hiperplazje (przerost gruczołów łojowych).

Jeśli zależy Ci na zachowaniu zdrowego i młodego wyglądu skóry, pierwszym i podstawowym krokiem jest rezygnacja z nadmiernej ekspozycji na słońce oraz sumienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, znanej pod symbolem SPF. 

Czym jest SPF i jaki filtr wybrać?

SPF (Sun Protection Factor – współczynnik ochrony przeciwsłonecznej) dotyczy zdolności danego filtru przeciwsłonecznego do ochrony przed promieniowaniem UVB. Jest wynikiem stosunku min. dawki promieniowania powodującego zaczerwienienie skóry w trakcie stosowania ochrony przeciwsłonecznej, do dawki minimalnej powodującej zaczerwienienie, ale bez użycia kosmetyku ochronnego.

Dla przykładu, w przypadku gdy skóra rumieni się po ok. 10 minutach ekspozycji na słońce, stosując filtr zawierający SPF na poziomie 25, wydłużymy czas do pojawienia się rumienia 25-krotnie (25*10 minut = 250 minut). W teorii bezpiecznie możemy przebywać wówczas na słońcu ponad 4 godziny. Niestety w praktyce musimy chronić się także przed innym rodzajem promieni – mianowicie UVA. W preparatach stosuje się ochrony przed tego rodzaju promieniowaniem pod symbolem PPD (Peristent Pigment Darkening). Faktor ten stanowi informację, jak zmniejszy się dawka promieniowania UVA (ile razy) absorbowana przez  skórę po zastosowaniu ochrony. Dla przykładu, filtr PPD 10 będzie oznaczał, że do naszej skóry trafi 10-krotnie mniejsza dawka UVA niż bez zastosowania produktu. Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, sięgaj zatem po produkty zawierające oba rodzaje ochrony przeciwsłonecznej (zarówno UVB, jak i UVA).

Jak stosować filtr przeciwsłoneczny?

Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym powinny być aplikowane przed nałożeniem makijażu. Eksperci coraz częściej podkreślają, że kosmetyki z SPF to podstawa codziennej pielęgnacji i warto traktować je jako część rutyny. Krem z filtrem należy aplikować na 15-30 minut przed ekspozycją na słońce. Istotne jest również ponawianie aplikacji filtru co ok. 4 godziny. 

Poza stosowaniem kremu z filtrem, warto potraktować pielęgnację skóry holistycznie. Aby uzyskać silną ochronę przeciwsłoneczną, powinniśmy zająć się kompleksowo wszystkimi uszkodzeniami, jakie występują na naszej skórze. Dzięki wzmocnieniu tkanek, zapewnieniu odpowiedniego nawilżenia i dostarczeniu substancji odżywczych, cera będzie mogła znacznie lepiej chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.