Walka z nawrotami trądziku. Jak zapobiegać powstawaniu niedoskonałości?

Walka z niedoskonałościami właściwie nigdy się nie kończy. Mając cerę problematyczną, nawet po zaleczeniu problemu trądziku, trzeba bardzo dbać o to, by nie nastąpił jego nawrót. Tutaj kluczowe znaczenie ma właściwa pielęgnacja. Jak zapobiegać powstawaniu niedoskonałości?

Dlaczego trądzik nawraca? 

Leczenie trądziku u dermatologa jest niezbędne. Aby skutecznie zwalczyć problem, trzeba znaleźć jego przyczynę, choć często nie występuje jedna, a kilka. Do trądziku przyczyniają się zmiany hormonalne, nieodpowiednia dieta, stres, a także nieprawidłowa pielęgnacja skóry, prowadząca do zatykania porów, a w konsekwencji pojawienia się stanu zapalnego. Najtrudniej jest uregulować trądzik związany z aktywnością hormonów. Stosuje się odpowiednie leki, które mają za zadanie przywrócić homeostazę w organizmie. Może się jednak okazać, że po zakończonej kuracji problem za jakiś czas powróci. W przypadku kobiet problemy skórne mogą się ponownie pojawić także w ciąży, gdyż ten stan jest prawdziwą huśtawką hormonalną. Utrzymywanie się wysokiego poziomu kortyzolu także negatywnie wpływa na skórę, stąd należy dążyć do redukcji sytuacji stresowych. Z pewnością najprostszą kwestią, którą można wprowadzić od razu, jest odpowiednia pielęgnacja.      

Jak pielęgnować skórę, by zapobiegać powstawaniu niedoskonałości? Postaw na oczyszczanie dwufazowe! 

Warto wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej oczyszczanie dwufazowe. Jest ono polecane szczególnie dla osób posiadających cerę problematyczną, tłustą czy też mieszaną. Ale właściwie sprawdza się także dla skóry suchej czy dojrzałej. W pierwszym etapie stosuje się kosmetyk oczyszczający z fazą tłuszczową. Może to być mleczko do demakijażu albo płyn micelarny. Po dokładnym oczyszczeniu skóry z resztek makijażu można przemyć ją wodą, a następnie zastosować kosmetyk z fazą wodną, czyli żel do mycia twarzy np. z aloesem. Dzięki temu skóra zostanie dogłębnie oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń nagromadzonych w nocy. Oczywiście takie oczyszczanie należy przeprowadzać także wieczorem, po całym dniu aktywności.        

Zadbaj o właściwy poziom nawilżenia i odżywienia skóry – sięgnij po odpowiednie serum i krem przeciw niedoskonałościom skórnym  

Przed nawilżeniem skóry należy jeszcze użyć tonik, który przywróci jej naturalne pH. Potem można już zastosować serum i krem. Wcześniej jeszcze warto sięgnąć po lotion przeciwko niedoskonałościom. Taki kosmetyk z kwasem salicylowym i niacynamidem zmniejszy widoczność niedoskonałości i przebarwień. Będzie też przeciwdziałał przesuszeniu skóry. W dalszej kolejności można zastosować serum z niacynamidem, a na koniec zastosować krem nawilżający z kwasem hialuronowym, ceramidami i peptydami. Należy pamiętać, by stosując takie kosmetyki, omijać okolice oczu, gdzie skóra jest cieńsza i bardziej wrażliwa. Pod oczy należy wybrać dedykowany produkt, który będzie zmniejszał np. widoczność rozszerzonych naczynek. 

Poza pielęgnacją skóry warto pamiętać o odpowiedniej diecie, która nie będzie sprzyjała powstawaniu niedoskonałości. Warto spożywać produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witaminę C. Należy pić odpowiednie ilości wody niegazowanej i unikać słodkich napojów i słodkich przekąsek. Trzeba też zrezygnować z produktów typu fast food, które także mają negatywny wpływ na stan skóry.