Czy wiesz, czego brakuje Twoim włosom?

Istnieje wiele zasad pielęgnacji włosów. W zależności od rodzaju włosów, stosowanych zabiegów i ich kondycji. Jednak często zapomina się o ważnej kwestii jaką jest porowatość włosów. Czy wiesz, czym dokładnie ona jest i do czego przyda się ta wiedza?

Porowatość włosów jest bardzo ważna w ułożeniu pielęgnacji

Porowatość włosów to jeden ze sposobów kwalifikacji włosów, który potem ma znaczenie w kontekście ich pielęgnacji. To inaczej stopień odchylenia łusek w warstwie zewnętrznej od łodygi włosa, czyli warstwy wewnętrznej. Dlaczego łuski są takie ważne dla włosów? Między innymi dlatego, że chronią wnętrze włosa przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak zmienna pogoda i uszkodzenia mechaniczne. W zależności od tego na ile są odchylone łuski od łodygi włosa, można podzielić kosmyki na trzy rodzaje, a mianowicie włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Nie jest to kolejny trend w pielęgnacji, tylko budowa włosa, która ma wpływ na jego ogólny wygląd i przede wszystkim to jak się układa i zachowuje w pielęgnacji. Obecnie na rynku można znaleźć wiele kosmetyków dedykowanych do różnego stopnia porowatości. W ten sposób możesz ułatwić sobie codzienną pielęgnację i wspierasz naturalne predyspozycje swoich włosów. 

Sprawdzamy porowatość włosów

Jeśli chodzi o to, jak można to sprawdzić, są pewne testy, które mogą w tym pomóc. Porowatość włosów nie jest widoczna gołym okiem, ale można zrobić prosty test. Możesz nalać wody do szklanki i położyć jeden włos na tafli. Po 5 minutach można zauważyć jak zachowuje się włos. Jeśli utrzymuje się na powierzchni, oznacza to tyle, że Twoje włosy są niskoporowate, czyli nie wchłania wody bo jest gładki. Gdy włos zatonie, ale nie opadnie na sam dół szklanki, to znaczy, że jest średnioporowaty. Z kolei gdy opadnie całkiem na dno, to oznacza, że wchłonął dużo wody, czyli łuska jest bardzo odchylona, a zatem włosy są wysokoporowate. Samodzielnie wykonany test na porowatość włosów może dać wstępną wiedzę na  temat ich rodzaju. Najlepszy sposób na rzetelną ocenę to wizyta u trychologa. Obejrzy on łodygę włosa pod specjalnym urządzeniem, gdzie widać stopień odchylenia włosa od łuski.

Porowatość włosów a najlepsze kosmetyki

Jeśli chodzi o porowatość włosów, to przyjmuje się, że najłatwiejsze do pielęgnacji są włosy o średniej porowatości. Ważne jest, aby jednak ocenić strukturę włosa i w ten sposób dobrać odpowiednie kosmetyki. Jeśli masz włosy niskoporowate, to musisz traktować je delikatnie. Takie kosmyki mają tendencję do opadania i łatwo się obciążają. Tłuste maski, odżywki bez spłukiwania trzeba pominąć, na rzecz lekkich formuł typu spray. Włosy średnioporowate są najłatwiejsze w pielęgnacji, należy tylko pamiętać o ich nawilżaniu i regeneracji, a także łagodnym farbowaniu. W przypadku włosów wysokoporowatych, włosy są dość osłabione, bo łuska jest odchylona i naraża je na uszkodzenia. Kosmetyki naprawcze i ochronne, letnia woda i ochrona przed słońcem to w tym wypadku najlepsze praktyki na ochrony włosów.