Kot rasowy – idealny towarzysz dzieci i dorosłych

Kot to zwierzę domowe, które ze względu na mniejsze wymagania niż pies, często wybierane jest jako czworonożny przyjaciel. Koty, wbrew temu co się powszechnie uważa, przywiązują się do człowieka, cieszą się na jego widok, chcą spędzać z nim czas. Czasami potrzebują czasu dla siebie, wolą zaszyć się w spokojnym miejscu, ale często przychodzą na porcję pieszczot lub domagają się zabawy. Nie wymagają spacerów, można zastawić je na wiele godzin w domu, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na przygarnięciu lub zakup kota.

Koty – jak rasa sprawdzi się w domu?

Koty to zwierzęta, z którymi kontakt przenosi wiele korzyści. Kocie mruczenie uspokaja, koi zszargane nerwy, pozwala zapomnieć o kłopotach. Dotyk kota zmniejsza ból, rozgrzewa i usypia. Oczywiście koty, podobnie jak ludzie, mają swoje charaktery. Są okazy, które wolą samotność, wychodzą z ukrycia tylko po jedzenie, ewentualnie kiedy zapragną czułości. Można spotykać kocich indywidualistów, którzy chodzą własnym ścieżki, robią tylko to, co same chcą i kiedy chcą. Są także koty, które chodzą za człowiekiem jak pies, wykonują polecenia, a nawet chodzą na smyczy. Ale właśnie to w kotach jest fascynujące, każdy jest inny, każdy ma inne upodobania i inaczej okazuje przywiązanie. Ale każdego kota warto poznać i pokochać. Można zdecydować się na kota wielorasowego, popularnego dachowca, ale w takim przypadku, nigdy nie wiadomo, jaki osobnik zawita do naszego domu. Jeżeli chcemy mieć większą pewność, ze kot będzie miał określone, pożądane przez nas cechy, lepiej zdecydować się na kota rasowego. Poszczególnym rasom przypisane są różne osobowości. Uważa się, że najbardziej przytulaśne rasy to kot szkocki zwisłouchy, ragdoll, kot tonkijski i kot birmański. Inne, bardzo związane z człowiekiem rasy to kot syjamski, kot orientalny krótkowłosy i peterbald. Kotem, który z charakteru najbardziej przypomina psa, jest maine coon. To bardzo popularna rasa, doskonały towarzysz dzieci i osób samotnych. Oczywiście są też inne rasy kotów, warto poznać ich cechy i wybrać kota idealnego dla siebie

Koty rasowe – gdzie ich szukać?

Poszukiwanie kota można zacząć od sprawdzenia oferty schronisk, pobliskich hodowli lub przejrzenia ogłoszeń w prasie i na portalach ogłoszeniowych. W schroniskach rzadko można spotkać koty rasowe. Są tutaj raczej dachowce, choć czasami można znaleźć rasowego kota, którego właściciel z różnych przyczyn musiał oddać. Innym sposobem znalezienie kociego ideału jest nawiązanie kontaktu z profesjonalną hodowlą. Od hodowców można uzyskach informacje o danej rasie, dowiedzieć się, jakie ma wymagania i czym się charakteryzuje. To dobre rozwiązanie, choć nie zawsze kocięta są dostępne od ręki. Czasami trzeba czekać kilka miesięcy, aż kocia mama wyda na świat kociaki, potem jeszcze musi minąć trochę czasu, aż maluchy będą gotowe do rozpoczęcia samodzielnego życia. Szukając kota, warto również zajrzeć na portal ogłoszeniowy Pokato.pl. W sekcji ogłoszenia koty rasowe można znaleźć liczne oferty osób, które sprzedają lub oferują za darmo koty różnych ras, m.in. devon rex, korat, maine coon, ragdoll oraz koty nierasowe, różnych maści i w rożnym wieku. W serwisie na bieżąco pojawiają się nowe ogłoszenia, które wystawiają osoby prywatne, hodowcy oraz schroniska. Dzięki prostej wyszukiwarce można szybko znaleźć poszukiwaną rasę i skontaktować się z właścicielem. Biorąc kota lub inne zwierzę do domu, należy pamiętać, ze to nie zabawka. Kot to żywa istotna, wymaga poświecenia, opieki, czasami wizyty u weterynarza, ale może odwdzięczyć się miłością i przywiązanie. Warto o tym pamiętać i dokładnie przemyśleć, czy jesteśmy w stanie sprostać opiece nad zwierzęciem. Kot nie może być zabawką dla dziecka, musi być pełnoprawnym członkiem rodziny. Jeżeli jesteśmy gotowi sprostać wyzwaniu i dać dom kociakowi, zostaje tyko wybór określanej rasy i szukanie właściwego ogłoszenia.