Noże tokarskie – jakie sprzęty są niezbędne do obróbki metalu, stali i żeliwa?

Noże tokarskie – jakie sprzęty są niezbędne do obróbki metalu, stali i żeliwa?

Osoby, które dopiero wchodzą w świat tokarski i rozpoczynają naukę zawodu, mogą być nieco przytłoczone ilością rozproszonych, pojawiających się w różnych źródłach informacji. Często nie wiedzą też, od czego mają zacząć. Dlatego z myślą o nich przygotowaliśmy krótkie usystematyzowanie podstawowej wiedzy, która może okazać się przydatna z punktu widzenia osób początkujących. Jakie zastosowanie mają noże tokarskie?

Noże tokarskie ze stali szybkotnącej – do czego służą?

Noże tokarskie służą do obróbki metali. Są one wykonywane zazwyczaj z wysokiej jakości stali szybkotnącej. Noże służą do pracy na tokarce – maszynie kształtującej wyposażonej w napęd do obracania przedmiotu obrabianego. Tokarki mogą być przeznaczone do różnych zastosowań – obróbki toczeniem metalu, stali, żeliwa, a nawet szkła. Które noże tokarskie muszą znaleźć się w podstawowym wyposażeniu warsztatu?

Jakie noże tokarskie warto kupić?

Na rynku znaleźć można różne rodzaje noży tokarskich. Każdy z nich został stworzony z myślą o nieco innym zastosowaniu, a co za tym idzie, ma swój specyficzny kształt i budowę. Warto zacząć od tego, że nóż tokarski składa się z części chwytowej, za pomocą której przytwierdza się go do tokarki, oraz części roboczej mającej kilka powierzchni.

Na wyposażeniu każdego specjalisty zajmującego się toczeniem powinny znaleźć się noże przeznaczone do toczenia poprzecznego i wzdłużnego, przycinak oraz noże tokarskie służące do toczenia kształtowego. Wśród praktycznych rodzajów noży tokarskich znajdują się również wytaczaki, służące – jak sama nazwa wskazuje – do wytaczania.

Kupując tego typu przyrządy, warto zwrócić uwagę na ich promień i dobrać je w zależności od tego, czy materiał zamierzamy poddać obróbce zgrubnej czy wykańczającej.

Noże tokarskie sprzedawane w zestawach – czy warto się w nie wyposażyć?

Doświadczeni tokarze często mają ambiwalentny stosunek do narzędzi tokarskich sprzedawanych w zestawach. Ich zdaniem, jakość sprzedawanych w walizce narzędzi nie zawsze jest wystarczająca do prawidłowego toczenia. Słabej jakości odpowiedniki no name nie zastąpią przyrządów sprawdzonych marek, takich jak noże tokarskie Pafana.

W sklepach bez większego problemu dostaniemy noże tokarskie z lutowanymi płytkami z węglików spiekanych. Są one przeznaczone do dokładnej obróbki stali i staliwa przy zastosowaniu dużych prędkości skrawania.

Na rynku spotkać możemy również noże tokarskie przeznaczone do obróbki zgrubnej żeliw przy zastosowaniu umiarkowanych prędkości skrawania. Tego typu narzędzia sprawdzają się w przypadku obróbki stopów miedzi, materiałów żaroodpornych i tworzyw sztucznych.