Kreatywny rodzic uczy – tablica korkowa

Rozwój dziecka od najmłodszych lat jest bardzo ważny i dużej mierze zależy od podejścia rodziców, poświęconego czasu i aktywnościom, jakim poddawane są dzieci. Dzisiaj skupimy się na jednym z najprostszych i najbardziej uniwersalnych przyborów – tablicy korkowej. Powinieneś koniecznie zaopatrzyć się w taką w swoim domu, by móc bawić się i uczyć razem ze swoją pociechą. Pokażemy, jak to robić i w jaki sposób można wykorzystywać powierzchnię korkową dla prawidłowego kształtowania myślenia dziecka.

Jakie to ma znaczenie?

Zanim przejdziemy do konkretnych propozycji związanych z wykorzystaniem korkowych tablic, chcielibyśmy nadmienić nieco więcej o celu tych działań. Najważniejszą rzeczą, jaką możecie wspólnie osiągnąć to umocnienie i polepszenie Waszych relacji. Podczas zabawy i nauki jednocześnie możesz lepiej poznawać swoje dziecko, jego charakter i pierwsze zainteresowania. Jest to już widoczne od najmłodszych lat, a z drugiej strony działa to także odwrotnie. Dziecko poznaje Twoje zwyczaje, rutynowe zajęcia i podejście do wielu spraw, z których potem czerpie inspiracje i wzoruje się właśnie na Tobie.

Wiemy, że jest to spora presja, ale czy to nie wspaniałe uczucie, kiedy możesz pokazać dziecku to, co według Ciebie najpiękniejsze i najważniejsze w życiu? Budowanie zaufania, dobrych relacji na linii rodzic – dziecko czy po prostu przyjemność z obserwowania rozwoju dziecka. Za Twoją sprawą może kształtować swoje myślenie abstrakcyjne, pojmowanie przestrzeni, estetyki i piękna, uczyć się podstaw edukacji wiele innych korzyści może osiągnąć dzięki Tobie.

Tablica dumy

Teraz przejdźmy do konkretów, gdzie tablica korkowa może zostać powieszona w widocznym miejscu w domu i stać się miejscem, gdzie będą znajdować się wszystkie osiągnięcia i sukcesy członków rodziny. Mowa o dyplomach, pierwszych rysunkach czy laurkach, które będą wywieszane w najważniejszym miejscu. Wówczas dziecko poczuje się docenione, akceptowane i dumne ze swoich czynów, które to z kolei będą motywować je do kolejnych.

Warto znaleźć w swoim domu taką przestrzeń, gdzie wszyscy członkowie rodziny będą mieli szansę zaistnieć w oczach innych i poczuć się docenionymi, ze względu na swoją ciężką pracę. To także świetny pomysł, by nie zapominać o sobie nawzajem, nawet gdy w życiu dzieją się różne rzeczy i nie zawsze wystarcza czasu na zainteresowanie się innymi.

Ćwiczenie kreatywności

Kolejnym pomysłem na zaaranżowanie powierzchni korkowej jest jej ozdobienie. Nie jest to duży koszt i można ją znaleźć praktycznie wszędzie, a w szczególnie okazyjnej cenie polecamy sprawdzić sklepy internetowe. Tablica korkowa może zatem posłużyć Tobie i Twojemu dziecku do malowania, przyklejania i tworzenia prawdziwych dzieł sztuki. Można o tym pomyśleć w trakcie świąt czy innych ważnych wydarzeń, ale też na co dzień.

Na tablicę można śmiało przypiąć wycięte kształty i obrazki, naklejać ulubione postaci z bajek, malować farbami na korku czy pastelami, a także wiele innych. Twoje dziecko będzie uczyło się kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia, a tym samym będzie mogło wyżyć się artystycznie w zupełnie inny sposób niż na zwykłej kartce papieru.

Nauka w nowej formie

Kto powiedział, że poznawanie cyferek czy literek zawsze musi kojarzyć się z książkami? Można to robić za pomocą tablicy korkowej, gdzie wystarczy wspólnie powycinać czy namalować pierwsze poznane litery lub cyfry albo też inne przedmioty, które dziecko poznało w szkole. To również dobry sposób na naukę języków, gdzie słówka będą także mogły znaleźć się na tablicy powieszonej w pokoju dziecięcym.

Chcemy też zwrócić uwagę na dobro tej inwestycji, która sprawdzi się również, gdy Twoje dziecko zacznie dorastać i będzie zajmować się już nauką samodzielnie. Korzystanie z tablicy wejdzie mu już w krew i bez problemu zacznie się uczyć z pomocą tablicy, wywieszania notatek i najważniejszych rzeczy do zrobienia. To uczenie dziecka samodzielności i organizacji, właśnie poprzez zabawę i naukę w jednym od najmłodszych lat.