W przemyśle podgrzewanie różnych mediów jest konieczne na rozmaitych etapach produkcji. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są grzałki elektryczne, jako dające ciepło zdecydowanie najszybciej, a także nieobciążające nadmiernie instalacji elektrycznej. Przemiana energii elektrycznej w ciepło, w przypadku grzałki dowolnego typu, wynosi 100%. Oznacza to że nigdzie po drodze nie ma żadnych strat. Sprawdzamy jakie grzałki stosowane są w przemyśle, a także w jaki sposób dobrać odpowiedni typ do danej aplikacji.
Ochrona przed korozją
Grzałki wykorzystuje się w różnych substancjach, zarówno płynnych jak i gazowych. Niezależnie od stanu skupienia, a także ciśnienia, temperatury i innych cech charakterystycznych, spora część z nich łatwo wywołuje korozję metali. W przypadku grzałek byłoby to niebezpieczne, ponieważ w razie perforacji zewnętrznej powłoki doszłoby do przebicia elektrycznego, między drutem oporowym oraz otoczeniem. Dlatego też do tego celu najlepiej nadaje się grzałka nierdzewna, która wykonana jest ze specjalnego rodzaju stali. Dzięki temu przez bardzo długie lata nie ma możliwości, by uległa ona uszkodzeniu, nawet w najbardziej agresywnym środowisku. Ciecze i gazy kwaśne i żrące nie są w stanie zrobić takiej grzałce najmniejszej krzywdy. Dzięki temu, jeżeli tylko nie dojdzie do uszkodzenia mechanicznego albo przepalenia drutu oporowego, taka grzałka jest praktycznie wieczna. Zazwyczaj wymieniane są dopiero wtedy, gdy powstaje konieczność wykorzystania większej mocy grzejnej.
Grzałki niespecyficzne
W przemyśle czasami istnieje konieczność podgrzewania medium na różne niekonwencjonalne sposoby. Do tego celu dobrze nadają się między innymi grzałki mikanitowe, których główną charakterystyczną cechą jest płaska budowa. Dzięki temu można je zakupić na przykład w wersji opaskowej, do nałożenia na metalowy rurociąg. W ten sposób nie ma konieczności otwierania instalacji, usuwania z niej czynnika, cieczy bądź gazu, można dostarczać energii cieplnej praktycznie w dowolnym miejscu. Jedynym warunkiem jest metalowa powierzchnia rurociągu, ponieważ tylko w ten sposób grzałka będzie w stanie przenieść energię do wnętrza przewodu. Niemal każdy producent grzałek elektrycznych posiada też w swojej ofercie typ samoregulujący, czyli grzałki typu PTC. Posiadają one specyficzny element grzejny, którego rezystancja znacznie rośnie w miarę wzrostu temperatury. Nie ma więc możliwość uszkodzenia elementu PTC, w sytuacji gdyby pomimo włączonego napięcia zasilającego doszło np. do zatrzymania przepływu powietrza lub wypływu cieczy z naczynia.