Zapewne część z nas jest zwolennikami rekreacyjnych przejażdżek rowerem. A trzeba zaznaczyć, że przy takich podróżach dobry sprzęt to absolutna podstawa. Niektórzy jednak mają problem z doborem odpowiedniego dla siebie roweru kross trekkingowego. Co więcej, niektórzy wykorzystują taki jednoślad jako środek transportu do pracy. Podpowiadamy więc jak wybrać dobry rower trekkingowy. Sprawdź.
Rower kross trekkingowy – charakterystyka
Rower kross trekkingowy to jednoślad przeznaczony w szczególności do dłuższych wycieczek. Jednak dzięki cechom wspólnym roweru górskiego, szosowego oraz górskiego może stanowić on również idealny środek transportu do codziennej jazdy po mieście, do pracy bądź szkoły. Jego cechami charakterystycznymi będą opony o wąskim bieżniku terenowym, koła o wielkości najczęściej 28-cali czy też kształt ramy. Co więcej, rower kross trekkingowy posiada amortyzatory i błotniki. Można powiedzieć, że rower trekkingowy jest uniwersalny ze względu na łączność cech poszczególnych typów rowerów. Wniosek z tego może być taki, że dzięki powyższym czynnikom, jazda na tego typu rowerze będzie komfortowa i w pełni bezpieczna.
Jak wybrać dobry rower kross trekkingowy?
Decydując się na zakup roweru kross trekkingowego, to trzeba najpierw pomyśleć nad tym w jakich sytuacjach będzie on wykorzystywany. Czy będzie on stosowany do długich wypraw, czy może będzie on środkiem transportu do pracy. Jednak bez względu na to gdzie będzie się nim jeździć powinien on spełniać wysoką funkcjonalność oraz niezawodność w swoim działaniu. Do tych najważniejszych czynników, które będą wpływać na decyzję zakupową należy zaliczyć:
- rozmiar ramy – rama to podstawowy element konstrukcyjny roweru. Dlatego ważne jest, aby była ona stworzona z wysokiej jakości materiału. W przypadku rowerów kross trekkingowych, można wyróżnić ramę stalową, karbonową bądź aluminiową. Rama karbonowa z tych wszystkich rodzai jest najlżejsza, ale też najdroższa. Jednak najważniejszą kwestią będzie tutaj odpowiedni dobór ramy pod wzrost.
- rozmiar kół – w przypadku rowerów kross trekkingowych ma się zazwyczaj do wyboru 3 rodzaje kół (26″, 28″ oraz 29″). Jeśli chodzi o szybkość i stabilizację jazdy, to najlepszym wyborem będzie tutaj rozmiar 26-calowych kół.
- opony – natomiast ten element roweru kross trekkingowego powinien być dostosowany do rozmiaru całego koła oraz ramy. Można wymienić tutaj rodzaj opony gładkiej oraz opony z bieżnikiem agresywnym. A wybór oczywiście będzie zależał od tego, po jakiej powierzchni będziesz jeździł. Opony gładkie będą nadawały się do przejażdżek po mieście, natomiast opony z bieżnikiem agresywnym będą dobrym rozwiązaniem do dalszych wycieczek z trudną nawierzchnią.
- amortyzacja – to jeden z podstawowych elementów roweru kross trekkingowego. Służy on do zwiększenia komfortu jazdy, poprawy przyczepności i bezpieczeństwa w nierównym terenie. W przypadku tego rodzaju roweru najlepiej wybrać albo stalowy albo karbonowy amortyzator, ponieważ ten z tworzywa aluminiowego będzie najsłabiej tłumił wstrząsy.
- siodełko – w przypadku roweru kross trekkingowego należy zwrócić uwagę również na ten element. A to dlatego, że wygodne siodełko będzie miało tutaj ogromne znaczenie wpływające na komfort jazdy. W przypadku tego rodzaju roweru sprawdzi się zarówno siodełko ze skóry oraz siodełko żelowe.
- osprzęt – decydując się na rower kross trekkingowy, to w tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na rodzaj hamulców i przerzutek. Najlepszym rodzajem hamulców będą hamulce tarczowe hydrauliczne, które zagwarantują bezpieczeństwo, skuteczność i pełen komfort jazdy. Natomiast jeśli chodzi o przerzutki, to powinny one cechować się precyzyjnością działania.
Podsumowanie na temat rowerów kross trekkingowych
Podsumowując wszystkie informacje, to należy stwierdzić, że wybór odpowiedniego dla siebie roweru kross trekkingowego zwłaszcza do jazdy rekreacyjnej jest niezwykle ważne. A to dlatego, że właściwy dobór elementów wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jeśli nie potrafisz samemu dobrać właściwego dla siebie roweru, to możesz skorzystać z pomocy specjalistów naszego sklepu rowerowego Studio Sport, którzy na pewno Ci pomogą.