Maszynka, depilator, wosk, a może laser do depilacji? Istnieje wiele metod usuwania zbędnego owłosienia, jednak tylko jedna z nich zasługuje na miano idealnej. To depilacja laserowa – zabieg o niesłabnącej popularności od lat, który jest wciąż ulepszany i staje się coraz bardziej doskonałym sposobem na osiągnięcie permanentnej gładkości skóry. Na czym polega usuwanie owłosienia laserem? Czym różni się od tradycyjnych metod depilacji?
Depilacja laserowa a inne formy depilacji
Różnica między depilacją laserową (epilacją) a innymi formami usuwania owłosienia polega przede wszystkim na tym, że efekty laseroterapii są trwałe. Takie zabiegi, jak depilacja ciała nie powinny zaprzątać nam głowy co drugi dzień, tylko sprawiać, że zawsze czujemy się komfortowo. Dlatego właśnie epilacja laserowa jest coraz chętniej wybieranym zabiegiem na całym świecie. Tym bardziej że na przestrzeni lat dopracowano tę technikę do perfekcji i obecnie przy pomocy lasera można usunąć już niemal każdy rodzaj owłosienia. Dawniej nie było to możliwe w przypadku włosów jasnych, cienkich i przy ciemnej karnacji. Nowoczesny lasery do depilacji Motus doskonale radzi sobie z każdym typem owłosienia, nawet blond i siwym.
Minusem tradycyjnych metod depilacji jest to, że bardzo często przyczyniają się do podrażniania skóry i wrastania włosków. W przypadku depilacji laserowej nie ma takiego ryzyka, ponieważ włosy usuwane są w całości. Zastosowanie trwałej depilacji eliminuje problem wrastających włosków i związanych z tym stanów zapalnych. Nie trzeba już używać maszynki, depilatora ani wosku, skóra regeneruje się i nie jest już narażana na ciągłe podrażnienia.
Jak działa laser do depilacji?
Laser do depilacji emituje wiązkę światła, która w skórze absorbowana jest przez melaninę (barwnik w skórze i włosach), dociera do cebulki włosa, a następnie niszczy ją wraz z mieszkiem włosowym. Urządzenie działa tylko na włosy, więc nie nagrzewa skóry i nie uszkadza jej. Niechciane owłosienie zostaje trwale usunięte i nie może ponownie odrosnąć.
Warto przy tym zaznaczyć, że depilacja laserowa działa tylko na włosy w aktywnej fazie wzrostu (anagen). Niestety nie wszystkie włosy na ciele znajdują się w tej fazie jednocześnie. Dlatego zawsze konieczne jest wykonanie serii zabiegów laserowej depilacji, aby efektywnie pozbyć się owłosienia z danego obszaru. Zazwyczaj zaleca się od 4 do 8 powtórzeń, jednak plan epilacji ustala lekarz na podstawie indywidualnych cech pacjenta, takich jak odcień karnacji czy typ i kolor owłosienia.
Odstępy pomiędzy epilacjami również mają wpływ na skuteczność zabiegu, ponieważ w zależności od obszaru ciała, długość fazy wzrostu włosów się różni. W związku z tym depilacja laserowa nóg wymaga 8-tygodniowych przerw, depilacja laserowa bikini – 6-tygodniowych, a usuwanie wąsika – 4-tygodniowych.
Trwałość laserowego usuwania owłosienia
Depilacja laserowa nazywana jest metodą trwałą, chociaż nie zawsze gwarantuje pozbycie się problemu owłosienia do końca życia. Różne czynniki (np. zachwianie gospodarki hormonalnej) mogą spowodować, że po pewnym czasie na epilowanym obszarze pojawią się nowe włoski. Nie będzie to jednak tak intensywne owłosienie, jak przed zastosowaniem laseroterapii. Wówczas wystarczy wykonać odpowiednią liczbę zabiegów przypominających, aby znów przez długi czas cieszyć się idealnie gładką skórą.
Dowiedz się więcej na temat depilacji laserowej – skontaktuj się z ekspertami laseroterapii z Kliniki Miracki w Warszawie.