Przenośny klimator czy domowa klimatyzacja – w co warto zainwestować?

Lato w pełni, a co za tym idzie upały dają nam się we znaki. Większość z nas chętnie zamknęłaby się w klimatyzowanych, chłodnych pomieszczeniach. Klimatyzację możemy zamontować w swoim mieszkaniu, jednak decyduje się na to niewiele osób. Popularnością cieszą się za to przenośne klimatory. W co warto zainwestować?

Cudowne uczucie chłodu

Zaletą klimatyzacji jest fakt, iż dzięki niej możemy ustawić jednolitą temperaturę w całym mieszkaniu. Przez to zaś nie doznamy szoku termicznego przechodząc z pomieszczenia wychłodzonego do pomieszczenia nagrzanego. Co ciekawe, niektóre modele klimatyzacji dają również możliwość nadmuchu ciepłego powietrza, przez co zimą możemy się nimi dogrzewać. Można więc stwierdzić, że klimatyzacja to całoroczna inwestycja. Jej przeciwieństwem jest klimator, który działa tylko w jednym pomieszczeniu.

Oczywiście, jeśli mieszkamy w małej kawalerce, to sprawdzi się on doskonale. Jeżeli jednak nasze mieszkanie ma nieco większą powierzchnię, to klimator zadziała tylko w jednym pokoju. W pozostałych pomieszczeniach temperatura nie zmieni się i nadal będzie tam ciepło. Jego plusem jest fakt, iż tak jak klimatyzacja, niektóre klimatory mogą nagrzewać pomieszczenia. Jest to istotne szczególnie zimą, gdy chcemy na przykład podnieść temperaturę w pokoju dziecięcym lub w sypialni.

Co wybrać?

Nie jest tajemnicą, że montaż domowej klimatyzacji to spore przedsięwzięcie. Jeśli mieszkamy w bloku, to zwykle potrzebujemy na to zgodę administracji. Mieszkańcy prywatnych domów mają tutaj nieco łatwiej. Niemniej jednak musimy nawiązać współpracę z dobrą firmą, która nie tylko pomoże nam wybrać najlepszą dla nas klimatyzację, ale również zajmie się jej montażem. W przypadku klimatorów sprawa jest o wiele prostsza – wystarczy tylko kupić go w sklepie oraz odpowiednio nastawić. Chłodne powietrze możemy poczuć już tego samego dnia, w którym podejmiemy decyzję o zakupie klimatora.

Teoretycznie możemy go także zabrać ze sobą na przykład na wakacje bądź komuś pożyczyć, ponieważ jest to urządzenie przenośne. Klimator jest również o wiele tańszy od klimatyzacji. Niemniej jednak osoby, które na stałe zamieszkują w danym miejscu, mogą spokojnie zdecydować się na klimatyzację. Jest ona o wiele trwalsza i pozwala obniżyć (lub podwyższyć) temperaturę w całym mieszkaniu. Musimy jedynie pamiętać o jej okresowej konserwacji i czyszczeniu, w tym o odgrzybianiu. Jeśli zaś wynajmujemy mieszkanie bądź dom, możemy oczywiście zakupić klimator. Jeśli szukasz osoby, która zrobi serwis Twojej klimatyzacji i nie tylko, koniecznie sprawdź http://citoserwis.pl.