Kosiarki elektryczne do trawy – co trzeba wiedzieć?

Jesteś właścicielem wolnostojącego domu jednorodzinnego, który okala ogród pełen zieleni? Może jest on niezbyt duży, ale wystarczający do tego, by w ciepłe dni rozłożyć w nim leżak lub koc i spędzać wolny czas na łonie natury. Taka wizja z pewnością jest bardzo kusząca, by jednak móc ją spełnić, należy odpowiednio zadbać o swój ogród. Drzewa, krzewy i trawa potrafią wyrwać się spod kontroli (zwłaszcza gdy lato jest wilgotne), a my potrzebujemy odpowiednich narzędzi, by poskromić bujną roślinność. Wśród nich nie powinno zabraknąć kosiarek elektrycznych – w poniższym tekście przedstawimy najważniejsze cechy tego typu sprzętu. Zacznij dbać o swój ogród już teraz i przeczytaj niniejszy artykuł!

Po co kosimy trawę?

Koszenie trawy wielu osobom może wydawać się zajęciem, które na dłuższą metę może być pozbawione sensu. Nietrudno odnieść wrażenie, że nasza praca idzie na marne – ścinamy trawę, ta odrasta i czynność musimy powtarzać. Robimy tak przez całe lato, póki trawa nie przestanie rosnąć w okresie jesiennym, gdy ziemię zaczną pokrywać liście. Regularna pielęgnacja trawnika sprawia, że źdźbła trawy są bardziej wytrzymałe i rosną gęściej, a chwasty nie mają możliwości wkraść się między nie. Koszenie trawy pobudza ją do wzrostu – jeśli zależy nam na tym, by nasz trawnik przypominał gęsty, równy dywan, to musimy regularnie korzystać z kosiarki do trawy. Niżej przedstawiamy kilka popularnych modeli tego urządzenia.

Profesjonalne kosiarki do trawy – rodzaje

W zależności od wielkości posiadanego ogrodu i ilości trawy, która go porasta, możemy wybierać między kosiarkami spalinowymi, kosiarkami akumulatorowymi lub kosiarkami elektrycznymi. Pierwszy rodzaj napędzany jest benzyną – jest to urządzenie ciężkie, głośne i jednocześnie najbardziej wydajne. Poleca się je wszystkim, którzy mają do skoczenia duże obszary gęsto porośnięte trawą. Urządzenie wyposażone w akumulator z jednej strony jest lżejsze i mniej wydajne od wersji spalinowej, z drugiej – podobnie jak w niej, nic nie blokuje jej ruchów. Nie można tego samego powiedzieć o modelu elektrycznym, ale zyskuje on w innych aspektach. Jeśli chcesz przekonać się, jak to możliwe – zachęcamy do nieprzerywania lektury i kontynuowania poszerzania swojej wiedzy o kosiarkach elektrycznych.

Profesjonalne kosiarki elektryczne – zalety

Kosiarka elektryczna jest dużo lżejsza niż jej spalinowy odpowiednik, ale jednocześnie cechuje ją mniejsza moc. Kabel, który łączy ją ze źródłem zasilania, ogranicza zasięg i swobodę ruchów. Gdy więc mamy do skoczenia bardzo duży ogród, to wygodniej będzie korzystać z kosiarek akumulatorowych lub spalinowych, których nic nie krępuje. Urządzenie napędzane prądem nie wydziela też szkodliwych spalin i wymaga mniejszej uwagi podczas eksploatacji i konserwacji. O ile musimy co jakiś czas czyścić i ostrzyć noże, które na skutek ścinania trawy powoli ulęgają stępieniu, tak nie musimy martwić się rzeczami takimi, jak wymiana oleju silnikowego, stan świec zapłonowych czy filtr oczyszczający paliwo (wszystkie te elementy mają znaczenie w kosiarkach spalinowych).

Nie musimy się też obawiać szkodliwych dla środowiska i nas samych spalin oraz tego, że kosiarka przestanie działać w najmniej odpowiednim momencie. O ile paliwa może zabraknąć, a akumulator może ulec wyczerpaniu, tak kosiarka „na kablu” będzie działać zawsze – pod warunkiem, że będzie podłączona do źródła zasilania, kabel nie ulegnie zniszczeniu, a my nie trafimy na niefortunną przerwę w dostawie energii.

Jak wybrać profesjonalną kosiarkę elektryczną?

Wybierając kosiarkę elektryczną do trawy, zwróćmy uwagę na kilka istotnych parametrów. To ważne, by wybrać średnicę ostrza – od tego zależeć będzie, ile trawy będziemy mogli skosić „za jednym zamachem”, mniejsza średnica sprawdzi się w sytuacjach, gdy ogród pełen jest ciasnych przestrzeni i zakrętów. Wybierzmy taki rodzaj noży, który posiada opcję regulacji wysokości – dzięki temu w razie potrzeby będziemy mogli je podnieść lub obniżyć, by trawnik spełniał wszystkie nasze zachcianki. Pamiętajmy, że gdy nie chcemy tracić czasu i energii na grabienie, to powinniśmy kupić kosiarkę z koszem na ściętą trawę. Znacznie ułatwi to i przyspieszy pracę w ogrodzie.

Kosiarki elektryczne z napędem

Możemy wybierać kosiarkę z napędem lub bez. Pierwszy wariant jest o tyle wygodny, że zwalnia nas z dodatkowego wysiłku, jakim jest pchanie urządzenia przed sobą. Napęd na koła sprawia, że kosiarka sama przesuwa się powoli do przodu, a nam pozostaje jedynie skierowanie jej we właściwą stronę. Jeśli nasz trawnik jest dość nierówny, to polecamy kosiarkę elektryczną wyposażoną w większe koła, by zapobiec ryzyku zaklinowania się urządzenia lub uszkodzenia koła na dziurze.

Kosiarki elektryczne – idealne dla Ciebie

Kosiarki elektryczne nie wydzielają spalin, działają cicho, a jeśli odpowiednio wybierzemy wszystkie udogodnienia (moc silnika, średnica ostrzy, wielkość kół i kosza na trawę) to możemy mieć pewność, że urządzenie sprawdzi się w każdych warunkach.