Wypadanie włosów jest całkowicie naturalne, jednak do pewnego stopnia. Kiedy wypada ich zbyt dużo, fryzura szybko może stać się przerzedzona. Bez odpowiedniej pielęgnacji, a czasem i leczenia, na skórze głowy mogą pojawić się łyse miejsca, czego obawiają się głównie osoby w młodym wieku. Co może przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów? Jak radzić sobie z taką przypadłością dotyczącą młodych osób?
Co powoduje wypadanie włosów u młodych osób?
Wypadanie włosów i ich przerzedzenie może być wynikiem bardzo różnych czynników. W młodym wieku, w tym przede wszystkim w przypadku mężczyzn, często są to genetyczne predyspozycje do łysienia androgenowego. To schorzenie związane z nadwrażliwością mieszków włosowych na skórze głowy na męskie hormony płciowe, a dokładniej pochodną testosteronu. Łysienie androgenowe zwykle objawia się u panów cofnięciem linii włosów i powstawaniem zakoli. U pań taka diagnoza zdarza się rzadziej i prowadzi do przerzedzenia całej fryzury.
W leczeniu łysienia androgenowego niezbędne może okazać się wdrożenie środków farmakologicznych. Kiedy pielęgnacyjne rozwiązania zawodzą, lekarz przepisuje pacjentom środki przyjmowane doustnie, które zatrzymują przemianę testosteronu w substancję działającą drażniąco na mieszki włosowe.
Za szybkie wypadanie dużej ilości włosów mogą również odpowiadać choroby skóry głowy. Kiedy jest ona osłabiona, może nie być w stanie utrzymać zdrowych i silnych włosów na swojej powierzchni. Podejrzewając u siebie schorzenia skóry głowy, warto skonsultować się z dermatologiem.
Wypadanie włosów może także być spowodowane przez takie czynniki jak:
- niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy, korzystanie z produktów o agresywnym składzie, zbyt częsta koloryzacja;
- nadużywanie urządzeń do stylizacji włosów na gorąco;
- reakcja alergiczna na kosmetyki stosowane na włosy lub skórę głowy;
- brak równowagi w gospodarce hormonalnej;
- niezdrowa dieta prowadząca do niedoborów cennych mikro i makroelementów;
- niezdrowy tryb życia, przemęczenie, stres i stosowanie używek;
- schorzenia i choroby, a także przyjmowane leki obciążające kondycję organizmu.
Jak zagęścić włosy i pobudzić je do wzrostu?
Sposób radzenia sobie z nadmiernie wypadającymi włosami zależy przede wszystkim od powodu ich osłabienia. Jeśli przyczyną są schorzenia skóry, problemy hormonalne lub łysienie androgenowe, niezbędna może okazać się konsultacja lekarska i indywidualnie planowane leczenie.
Kiedy za wypadanie włosów odpowiadają błędy w ich pielęgnacji, korzystanie ze zbyt silnych kosmetyków lub reakcja alergiczna, dużą różnicę może dać zwykła zmiana nawyków i wykorzystywanych produktów. Żeby wzmocnić fryzurę, warto sięgnąć w takiej sytuacji po dobry szampon zagęszczający włosy, który nieco je wzmocni, przyspieszy ich odbudowę i pobudzi mieszki włosowe do pracy.
Jeżeli za problemy z wypadającymi włosami odpowiadają niedobory cennych składników odżywczych lub niezdrowy styl życia, odzyskanie pięknej i zdrowej fryzury może wymagać od Ciebie wprowadzenia pewnych zmian. Zwróć uwagę na to, co jesz, ile godzin śpisz, czy wypijasz odpowiednią ilość wody każdego dnia i nie zmagasz się ze zbyt dużą ilością stresu w życiu. Zadbaj o siebie, a Twoje włosy na pewno Ci za to podziękują.