Niezastąpione grzałki przemysłowe

Potocznie grzałkami nazywa się elementy grzejne, które wykorzystywane są niemalże w każdej gałęzi przemysłu, począwszy od przetwórstwa spożywczego aż po energetykę. Mogą mieć różną budowę, w zależności od przeznaczenia oraz osiągać różny zakres temperatur.

Najbardziej popularne grzałki

Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych jest grzałka rurkowa. Jest to produkt przystosowany do pracy w gazach, w powietrzu, a także w cieczach i ciałach stałych. Wytworzone ciepło jest oddawane przez przewodzenie, promieniowanie lub konwekcję. Natomiast forma uzależniona jest od projektu urządzenia. Grzałki rurkowe zbudowane są z elementu grzejnego, czyli drutu oporowego, materiału izolacyjnego, w którym najczęściej jest tlenek magnezu. Wykazuje ma doskonałe właściwości dielektryczne oraz wysoką przewodność cieplną.

Grzałki rurkowe posiadają także żaroodporny, nierdzewny i kwasoodporny pancerz zewnętrzny. Dzięki czemu są te produkty bardzo wytrzymałe, które mogą pracować w różnych warunkach. Najczęściej stosuje się je do urządzeń gospodarstwa domowego, na przykład do suszarek łazienkowych, bojlerów elektrycznych, piecy akumulacyjnych, piecykaflowych, lecz także w przemyśle spożywczym, gastronomii oraz w aparaturze laboratoryjnej.

Czym są spirale grzejne?

Jedną z odmian grzałek rurkowych są spirale grzewcze elektryczne. Ze względu na dużą powierzchnię emisyjną można uzyskać ogromne strumień ciepła oraz wzrost efektywności mocy elementu grzejnego. Nierzadko spiralę grzewcze wykorzystywane są do pieców oraz komór grzejnych, na przykład pieców hartowniczych, topielnych, do nagrzewania ceramiki lub szkła. Często wykorzystywane są także grzałki otokowe, które przewodzą ciepło do elementów, które są w kształcie prostopadłościennym, cylindrycznym lub walcowatym. Grzałki otokowe wykorzystuje się w przetwórstwie tworzyw sztucznych, wytłaczarka, wtryskarkach oraz maszynach pakujących.

Najbardziej nowoczesne są grzałki patronowe, o które są niezwykle wydajne oraz wytrzymałe. Wykonuje się je z żaroodpornej stali lub mosiądzu natomiast element grzejny powstaje z drutu oporowego umieszczonego w ceramice i wypełnionego tlenkiem magnezu. Grzałki te wykazują niezwykle wysoką odporność na korozję oraz utlenianie. Dlatego mogą sukcesem ogrzewać ciała stałe, ale również gazy i cieczy. Wśród typowych zastosowań grzałek patronowych wyróżnia się przemysł tworzyw sztucznych, odlewnictwo, technika medyczna oraz laboratoryjna, przemysł motoryzacyjny, na przykład układy hamulcowe, miski olejowe oraz silniki wysokoprężne.

Współpraca: https://sinkoplex.pl/