Kontrola emocji u dziecka – terapeutyczna moc klocków konstrukcyjnych

Kontrola emocji u dziecka - terapeutyczna moc klocków konstrukcyjnych

Panowanie nad emocjami bywa trudną sprawą nawet dla dorosłych. Tym trudniejsze jest to u dzieci, które dopiero uczą się rozpoznawać, co czują i jak powinny na swoje uczucia i emocje reagować. Dokładając wszelkich starań do tej kwestii już od wczesnych lat życia naszego dziecka, ułatwimy mu funkcjonowanie nie tylko obecnie, ale także w przyszłości, jako dorosłej osobie. Jak to zrobić i jak możemy wykorzystać do tego zabawę klockami?

Zalety zabawy klockami

Klocki dla dzieci to szczególny rodzaj zabawek. Na rynku znajdziemy ogromną ilość ich rodzajów. Dostosowane do wieku, potrzeb, czy do indywidualnych preferencji dzieci. Znajdziemy także takie, które są wynikiem fantazji producenta, czy też powstałych w wyniku współpracy z psychologami dziecięcymi. Już dawno dostrzeżono bowiem potencjał edukacyjny i psychologiczny zabawy klockami. W przypadku małych dzieci klocki dostarczają szereg bodźców, wpływając korzystnie na rozwój zmysłów malucha. Intensywne kolory wpływają na wzrok, rozmaite kształty na zmysł dotyku, a samo układanie pomaga rozwinąć umiejętności motoryczne dziecka.

Aspekt psychologiczny zabawy klockami

Układanie konstrukcji z klocków niesie za sobą także moc terapeutyczną i korzystne działanie na rozwój psychologiczny dziecka. Tworzenie budowli z klocków uczy cierpliwości i dokładności. Uczy także stawiania celów, dążenia do nich, a także buduje samoocenę. Podczas zabawy różnorodnymi klockami dziecko ma możliwość poznania zależności przyczynowo skutkowych poczynionych kolejno działań. Pobudza to także zdolności twórcze i umiejętności planowania. Wybierając klocki o odpowiednim stopniu trudności, dziecko uczy się radzić sobie z ewentualnymi niepowodzeniami na odpowiednim poziomie. Wraz ze stopniowym zwiększaniem się trudności możemy pomóc mu wykształcić odpowiednie reakcje. Warto jednak w tym celu włączyć się do zabawy, by w razie potrzeby wytłumaczyć maluchowi, by się nie poddawał.

Klocki edukacyjne dla dzieci

Na rynku do wyboru jest wiele rodzajów klocków nastawionych na konkretne aspekty. Chcąc pomóc dziecku w nauce poprzez zabawę, warto postawić szczególnie na klocki edukacyjne dla dzieci. Wśród nich znajdziemy z pewnością takie, które wspomogą rozwój dziecka, ale także spełnią podstawowy cel – przyniosą mnóstwo radości z zabawy. Warto bowiem pamiętać, że najlepszą terapią jest uśmiech radosnego dziecka, zadowolonego z zabawy i wspólnego spędzania czasu z najbliższymi.