Oczekiwanie na drugą pociechę to radosny czas, który jednocześnie wymaga przygotowania starszego rodzeństwa. Pojawienie się nowego członka rodziny to spore wydarzenie, które – w oczach dziecka – jest też pełne obaw. Dlatego ważne jest, aby starszaka odpowiednio przygotować do nowej sytuacji. O czym należy pamiętać?
Zastanawiasz się, kiedy zacząć uświadamiać pociechę w kwestii nadchodzących zmian? O rodzeństwie powiedzieć zaraz po wykonaniu testu ciążowego, czy zwlekać z tym do np. 31. tygodnia ciąży? Jak podejść do tego tematu, aby dziecko zrozumiało i bez problemu zaakceptowało nowego członka rodziny?
Kiedy powiedzieć dziecku o ciąży?
Z przekazaniem dziecku nowiny nie należy zwlekać zbyt długo – czekanie aż wybije 31. tydzień ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem. Zaleca się, aby porozmawiać z pociechą mniej więcej wtedy, gdy brzuch zacznie stawać się coraz bardziej widoczny. Warto wybrać odpowiedni moment – taki, w którym będzie można spokojnie porozmawiać.
Przygotowanie starszaka na narodziny rodzeństwa – o czym pamiętać?
Nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, jak przygotować starszaka do narodzin dziecka. Warto jednak podążać za poniższymi wskazówkami, dzięki którym pociecha nie będzie czuła osamotnienia i odrzucenia, a zazdrość zostanie zredukowana do minimum.
- Czytaj książki
Wspólne czytanie książek, których treść podejmuje temat rodzeństwa pomoże zmierzyć się dziecku z nową sytuacją. Dzięki temu będzie wiedziało, że narodziny nowego członka rodziny zdarzają się właściwie u każdego itp.
- Zachęć do interakcji z brzuchem
Informując dziecko o ciąży, zachęć pociechę do interakcji z brzuchem. Pozwól głaskać, dotykać. Zachęcaj do przykładania dłoni do brzucha, by wyczuć ruchy płodu. Wspólnie rozmawiajcie z jeszcze nienarodzonym dzidziusiem. Są to czynności, które budują więź między rodzeństwem, dlatego nie należy z nich rezygnować.
- Opowiadaj „jak to było”
Aby oswoić pociechę z tematem narodzin rodzeństwa, jak najczęściej opowiadaj o poprzedniej ciąży. Mów starszakowi o tym, jak cała rodzina oczekiwała jego przyjścia na świat i z jak dużą niecierpliwością czekali na jego powrót do domu.
- Pokaż zdjęcia
Chcąc przygotować pociechę do narodzin rodzeństwa, warto przeglądać zdjęcia z okresu poprzedniej ciąży. Dobrym pomysłem jest nie tylko sięgnięcie po fotografie już po porodzie. Fascynujące może okazać się oglądanie wydruków z badań USG.
- Zaangażuj w zakupy dla dzidziusia
Gdy wybije 31. tydzień ciąży – czas na stopniowe kompletowanie wyprawki – w zakupy zaangażuj rodzeństwo. Możliwość zadecydowania o akcesoriach dla malucha sprawi, że starszak poczuje się doceniony i ważny.
Jak postępować po narodzinach rodzeństwa?
To, jak starszak zareaguje na noworodka, zależy nie tylko od odpowiedniego przygotowania w okresie ciąży. Znaczenie ma także czas już po narodzinach. I tutaj należy pamiętać, aby angażować starszaka do czynności związanych z opieką nad rodzeństwem. Warto podkreślić doniosłą rolę starszego brata lub siostry, m.in. poprzez podawanie pieluch, zabawianie, pomoc podczas kąpieli itp. Nie należy przy tym udawać, że nie widzi się zazdrości i niepewnego zachowania w nowej sytuacji.