Poddasze to trudna przestrzeń do aranżacji, a tak samo jak inne pomieszczenia, wymaga doświetlenia i odpowiedniej wentylacji. Często znajduje się tam pokój dziecka albo sypialnia, dlatego wymaga regularnego wietrzenia. Jakie okna na poddasze użytkowe wybrać? Podpowiadamy!
Wielkość okien dachowych
Jesteś w trakcie projektu poddasza użytkowego? Konieczny jest dokładny pomiar pomieszczenia, w którym będą zamocowane okna dachowe. Specjaliści w tej dziedzinie zaznaczają, że 1m2 okna doświetla 8-10 m2 podłogi. Dzięki temu łatwiej jest dobrać wielkość okien dachowych. W polskim prawie budowlanym jest też zapis, że powierzchnia przeszkleń powinna stanowić około 10% powierzchni pomieszczenia. Planujesz remont? W takim razie szybki kredyt może być dobrym rozwiązaniem.
Weź też pod uwagę, jak usytuowany jest budynek. Nadmierne nasłonecznienie latem nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ pomieszczenie będzie się przegrzewać. Okna dachowe wyróżniają się tym, że przepuszczają więcej promieni słonecznych i światła niż tradycyjne modele. Poza tym, duża liczba okien na poddaszu to też straty ciepła zimą.
Jeśli chodzi o wymiary, trzeba też pamiętać o montażu okien na wysokości minimum 90 centymetrów od podłogi, a najlepiej, gdy jest to 120 centymetrów. Dzięki temu domownicy będą czuli pełen komfort w pomieszczeniu. Kolejnym ważnym aspektem jest kąt nachylenia połaci. Im mniejszy, tym okno musi być dłuższe. Jeśli chcesz zlecić projekt wnętrza specjalistom, szybki kredyt pozwoli Ci zdobyć na to pieniądze.
Parametry techniczne
Okna na poddasze użytkowe, zupełnie tak jak inne, muszą mieć odpowiednie parametry techniczne. Wśród nich jest współczynnik przenikalności cieplnej, który powinien wynosić maksymalnie 1,1W dla tradycyjnych okien, a połaciowych – 1,3W. Normy te są regulowane w polskim prawie budowlanym. Współczynnik określa, ile energii przenika przez okno do pomieszczenia. Im wyższy, tym większe są straty ciepła.
Zwróć też uwagę na to czy okna przepuszczają dźwięk z zewnątrz. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, może być to uciążliwe.
Zadbaj też o wentylację – jeśli pomieszczenie wymaga swobodnej cyrkulacji powietrza, przydadzą się dodatkowe nawiewniki albo klapy wentylacyjne.
Wygląd okna – sposób otwierania i materiał
Jeśli chodzi o materiał wykonania okien dachowych, tutaj do wyboru jest wiele modeli. Najpopularniejsze są wykonane z PCV, które charakteryzują się atrakcyjną ceną oraz dobrą termoizolacją. Ciekawą opcją jest także wybór okien aluminiowo-drewnianych. Wykonane są z drewna, ale z zewnątrz osłonięte są profilami aluminiowymi.
Warto jednak zastanowić się nad oknami dachowymi z drewna, takiego samego materiału jak konstrukcja. Takie rozwiązanie jest optymalne, poza tym wytrzymałe. Jednocześnie drewno jest materiałem ponadczasowym. Możesz też wybrać okna dachowe drewniano-poliuretanowe, czyli pokryte warstwą tworzywa sztucznego. To skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią. Brakuje Ci gotówki? Szybki kredyt nie wymaga wielu formalności i jest komfortową opcją.