Poradnik: Rodzaje kufrów motocyklowych – jaki kufer wybrać? Jaki jest najlepszy?

kufry-moto

Kufer motocyklowy to niezbędne akcesorium dla motocykli szosowych oraz turystycznych. Montując tego typu gadżet w centralnej części swojego motocykla lub po jego bokach zyskujesz przede wszystkim dodatkową powierzchnię do przechowywania, która jest niezbędna podczas motocyklowych wojaży. Jakie rodzaje kufrów motocyklowych dostępne są na rynku? Czy rodzaj motocykla ma wpływ na to, jakie kufry motocyklowe będą odpowiednie? Kiedy przydaje się kufer centralny? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań! Sprawdź poniższy poradnik!

Rodzaje kufrów motocyklowych – jakie są dostępne w sprzedaży?

Kufry motocyklowe dzielą się pomiędzy sobą przede wszystkim ze względu na materiał wykonania oraz sposób montażu. Na rynku najpopularniejsze są modele wykonane z takich materiałów, jak:

  • Skóra ekologiczna
  • Skóra naturalna
  • Cordura
  • Aluminium
  • Tworzywo sztuczne

Biorąc jednak pod uwagę sposób montażu, warto zauważyć, iż kufry motocyklowe dostępne są w wersji:

  • Bocznej
  • Centralnej
  • Na bak

Kufer motocyklowy to niezbędny gadżet, który przydaje się szczególnie osobom kochającym podróże na dwóch kołach. Niezależnie od typu pojazdu kufry motocyklowe skórzane, tekstylne oraz z tworzywa sztucznego stanowią nie tylko ciekawe akcesorium, ale też miejsce do przechowywania niezbędnego wyposażenia podczas podróży.

Na co zwracać uwagę kupując kufer motocyklowy? Jaki sprawdzi się najlepiej?

To, na jakie kufry motocyklowe się zdecydujesz, będzie mieć kluczowy wpływ na komfort ich użytkowania podczas podróży. Jeśli jeździsz motocyklem tylko na niedalekie przejażdżki, prawdopodobnie wystarczający będzie kufer centralny. Dlaczego? Montując go na specjalistycznym stelażu, zapewnisz sobie miejsce np. do przechowywania kasku lub kurtki motocyklowej podczas postoju.

Na nieco dłuższe wyprawy doskonale sprawdzają się kufry motocyklowe boczne, które idealnie współgrają z tymi centralnymi. Dla motocykli turystycznych dostępne są dedykowane zestawy wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium wysokiej jakości. Takie kufry motocyklowe nie tylko stanowią idealne dopełnienie wyposażenia Twojej maszyny, ale także są w pełni wodoodporne. Dzięki temu możesz bezpiecznie przechowywać swoje wyposażenie w czasie podróży bez ryzyka, że to ulegnie przemoczeniu lub uszkodzeniu.

Najlepszy kufer do motocykla to taki, który mocowany jest na dedykowany stelaż oraz zabezpieczony dodatkowym zamknięciem na szyfr lub kluczyk. Co ciekawe, kufer centralny często występuje też w połączeniu ze światłami stop, które są kompatybilne z elektroniką pojazdu, dzięki czemu zyskujesz dodatkowe oświetlenie w czasie jazdy, a więc będziesz lepiej widoczny na drodze dla innych uczestników ruchu.

Kufer na motocykl – kiedy jest niezbędny?

Kufry motocyklowe są niezbędne zarówno podczas krótkich, jak i długich wypraw na dwóch kołach. Motocykle ze względu na swoją budowę nie posiadają bagażników, dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej klasy kufry motocyklowe dostępne na rynku. W zależności od typu motocykla taki gadżet należy dopasować zarówno wielkością, jak i materiałem wykonania. Do pojazdów typu chopper idealnie pasują kufry motocyklowe skórzane, natomiast dla tradycyjnych „turystyków” o wiele lepszym wyborem będą aluminiowe kufry motocyklowe boczne i centralne z dodatkowymi zabezpieczeniami.