Trampki. Skąd się wzięły i jak je nosić?

Trampki – od lat synonim wygody, luźnego stylu i wolności. Ich specyficzny krój i pierwotny kolor sprawił, że w latach 90 ich noszenie stało się głównie domeną sympatyków różnych subkultur. Niewielu jednak pamięta, że trampki pierwotnie były stworzone dla drużyny koszykarskiej – mowa o pierwszym modelu All Stars z 1908 roku, stworzonym przez firmę Converse. Mimo, że początkowo nie budziły zainteresowania wśród zawodników drużyn, z czasem zyskały sławę za sprawą Charlesa „Chucka” Teylora, gracza drużyny Akron Firestones, dzięki któremu trampki na zawsze wpisały się w kanon mody. Chociaż trampki to obuwie pierwotnie sportowe, ich kroje, kolory i styl ewoluowały na przestrzeni lat. Dziś mamy ich niezliczony wybór, a kolorystyka i ozdoby często budzą zdumienie. Jak zatem dobrze dopasować trampki do siebie?

JAK WYBRAĆ WYGODNE TRAMPKI

Priorytetem doboru wszystkich sportowych butów jest przede wszystkim komfort noszenia.

Chociaż trampki kojarzą się z wygodą, nie zawsze jest to jednoznaczne ze stanem faktycznym. Najczęstszym problemem jest obtarcie tylnej części stopy przez zbyt twardy tył buta. Aby uniknąć koszmaru jakim są bolesne obtarcia, przy wyborze trampek należy zwracać uwagę na miękkość tylnej części buta, na której opiera się stopa. Jeśli czujemy pod palcami, że ich twardość przypomina strukturę deski, warto zastanowić się nad innym modelem.

JAKI WYBRAĆ KRÓJ

Trampki dzielą się na wysokie i niskie. Mowa oczywiście o górnej części buta, osłaniającej więcej niż stopa. W zależności od swojej wizji fitoutu, możemy eksperymentować z ich długością.

Mężczyźni najczęściej wybierają klasyczny, niski model trampek, ale nie jest to reguła. Panom doskonale pasuje również półwysoki krój, zwłaszcza do krótkich spodni. Natomiast kobiety mając większe pole do popisu, mogą dobierać nie tylko ich wysokość ale i długość obcasa/koturny – w ostatnich latach modne stały się trampki przełamujące swój klasyczny wygląd.

Warto więc zabawić się stylem i dobrać do sukienki trampki na koturnie, które podkreślą nogi i przełamią monotonny schemat elegancji. Do krótkich spodenek, tak jak u Panów, doskonale sprawdzą się trampki półdługie, które będą również pasować do różnej długości sukienek.

SKĄD CZERPAĆ INSPIRACJĘ

Jeśli podobają Ci się trampki, ale nie masz pomysłu jak wkomponować je w swoją garderobę, z pomocą przychodzą gwiazdy sceny muzyki rockowej i nie tylko! Panowie mogą inspirować się grunge’ową, wciąż modną prostotą w stylu Kurta Cobaina czy Chrisa Cornella, panie mogą pożyczyć pomysły od Miley Cyrus, Avril Lavigne, Kristen Stewart.

Sprawdź ofertę modnych trampków na:

Ich długa już obecność w historii mody spowodowała, że nawet na czerwonym dywanie ekspozycja trampek nie budzi już zaskoczenia.