Dobieramy kable do subwoofera – na co zwracać uwagę?

Posiadanie dobrej jakości sprzętu audio sprawia, że można w pełni wydobyć pełną jakość dźwięku. Często kupując nowy sprzęt skupiamy się tylko i wyłącznie na jego zaletach, atutach i uważamy, że to wystarczy do tego, żeby słuchać muzyki. Jest to błędne myślenie, które spycha na drugi plan istotny czynnik, którym są kable. Okablowanie ma wbrew pozorom duże znaczenie i zdarza się go nie doceniać. Postanowiliśmy sprawdzić, na co tak naprawdę warto zwracać uwagę przy jego zakupie, żeby wybrać najlepszy produkt. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Dlaczego kabel ma aż tak duże znaczenie?

Logiczne jest to, że kupując sprzęt nie do końca zwracamy uwagi na przewód do subwoofera. Przeważnie sugerujemy się innymi kwestiami jak: opinie na temat sprzętu audio, marki, ceny oraz naszych subiektywnych uczuć. Oczywiście, nie w tym nic złego, natomiast pomijanie kabli przewodowych jest sporym błędem. To od nich zależy czy dźwięk będzie czysty, czy też jednak będzie też gorszy. Kable głośnikowe są dostosowane do określonego rodzaju głośników. I tak dla przykładu te nisko-średniotonowe lub wysokotonowe charakteryzują się one niskim poborem prądu.

Chcąc zakupić dobry kabel, na pewno nie polecamy oszczędzania za wszelką cenę z prostych powodów. Cena przewodu jest zdecydowanie mniejsza niż inne części sprzętu audio oraz inne akcesoria jak podstawki pod głośniki. Może się okazać, że w zależności od długości przewodu, wydamy nawet mniej niż 100 zł, co sprawi, że nie jest to wielki wydatek, a jego wpływ na dźwięk jest kolosalny. Nie ma sensu oszczędzać na siłę i szukać w nim oszczędności.

Jakość ma bardzo istotne znaczenie

Szukając przewodów do subwoofera oraz innego sprzętu audio znajdziemy wiele rodzajów kabli. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kabli z miedzi beztlenowej, czyli OFC, które charakteryzuje się lepszą przewodnością aniżeli do innych produktów zanieczyszczonych tlenem. Nie można zapomnieć o bardzo ważnym czynniku jakim jest długość kabla. Jeżeli nasze kolumny są rozstawione w dość dalekiej odległości od siebie, to na pewno złym rozwiązaniem jest kupno kabla „na styk”. Nie dość, że nie zapewnia to wysokiej jakości, to łatwo jest o jego wypięcie. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku zbyt długiego przewodu – trudno go zwinąć i również niełatwo będzie o zapewnienie krystalicznie czystego dźwięku.

Detale mają ogromny wpływ i nie można zapomnieć o tym, aby końcówki kabla były pozłacane, ponieważ poprawi to jego skuteczność przekazywana sygnału. Wybór okablowania ma ogromny wpływ nie tylko na sam dźwięk, ale i też na bezpieczeństwo. Nieumiejętne dopasowanie kabli może sprawić, że wybuchnie pożar, co już ma spore znaczenie.