Lista 6 najbardziej stresujących gier, które na długo zostaną w pamięci gracza

Głównym celem niektórych gier jest budzenie lęku w sercach graczy. Im większe przerażenie i niepokój, tym lepiej. Na powstanie takiego efektu składa się odpowiednia grafika, klimatyczna muzyka oraz starannie przygotowana fabuła. Nie każda gra tego typu musi zawierać w sobie potwory czy krew lejącą się strumieniami. Czasem wystarczy subtelna gra na emocjach gracza…

6 najbardziej niepokojących gier

1. Death Stranding

Gracz wciela się w postać Sama Portera, którego zadaniem jest dostarczanie przesyłek we wskazane miejsce. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że akcja gry toczy się w mrocznym, postapokaliptycznym świecie, a od skuteczności Portera zależeć mogą losy całej ludzkości.
Przemierzając pustkowia należy uważać na niewidzialnych Wynurzonych. Sprawy nie ułatwia także tajemniczy deszcz, który postarza wszystkie organizmy żywe, a jedyną ochroną gracza jest wątpliwej jakości skafander z czujnikiem zamontowanym na ramieniu.
W takiej sytuacji napięcie szybko osiąga zenit, a jeden nieostrożny ruch może prowadzić do tragedii.
Klimatu grze Death Stranding dodaje przygnębiająca atmosfera doskonale oddająca klimat postapokaliptycznego świata, a także bezbłędne udźwiękowienie.

Fani survival horrorów i strasznych gier powinni także zwrócić uwagę na Dead By Daylight. To unikalny tytuł, który może pochwalić się wyjątkową mechaniką, gęstym klimatem i bogatym lore. Tutaj możesz znaleźć więcej informacji o Dead By Daylight, a także zobaczysz wszystkie postacie z DBD.

2. Layers of Fear

Polska gra, która w zupełnie nowym sposób ukazuje horror w grze. Motywem przewodnim jest szaleństwo. Główny bohater zdaje się odchodzić od zmysłów. Przed graczem niezwykle trudna podróż po chorym umyśle i przerażającym świecie przez niego wytworzonym. Logika, zapamiętywanie szczegółów czy uważna obserwacja otoczenia może nie wystarczyć, kiedy drzwi potrafią znikać, korytarze zapętlają się tworząc nieskończony ciąg, a rzeczywistość nieustannie się zakrzywia.
Mroczny klimat rozgrywki podkreślany jest przez piękną grę świateł i dźwięki dobiegające ze wszystkich stron.

3. Alan Wake

Poruszająca fabuła i zagrożenie czające się pomiędzy drzewami. Przytłaczające poczucie zagrożenia, tajemnicze cienie przebiegające na skraju pola widzenia, a wszystko przykryte mgłą. Na domiar złego gracz ma do dospozycji jedynie latarkę ze słabą baterią. Światło osłabia czające się w mroku bestie. Tyle w jego promieniach podatne są na pociski wystrzelone z pistoletu. Należy mierzyć celnie, bo nabojów szybko może zabraknąć…

4. Amnesia: The Dark Descent

Chociaż grafika jest nieco słabsza niż w grach, do których przyzwyczaić mogły współczesne produkcje AAA, to z pewnością nie brakuje tu jakości, klimatu i stresu. Gracz wciela się w postać młodego mężczyzny, który trafił do wioski nawiedzonej przez tajemnicze potwory. Na domiar złego jego jedyną możliwością obrony jest ucieczka i skradanie się. Hałas może przyciągnąć bestie, a chowanie się w ciemności może doprowadzić do szaleństwa. Stres i niepokój towarzyszące graczowi wynikają głównie z poczucia kompletnej bezsilności.

5. Obcy: Izolacja

Sewastopol Xenomorph dostał się na stację kosmiczną i wymordował niemal całą załogę. Zdaje się, że teraz postanowił się tutaj zadomowić. Przerażający kosmita jest nie tylko niezwykle silny i szybki, ale przede wszystkim wyjątkowo inteligentny. Jedyną możliwością wyjścia cało z tej sytuacji jest przechytrzenie Xenomorpha. Będąc bezbronnym można liczyć jedynie na swój spryt. Chowanie się przed bestią, unikanie jego towarzystwa i szukanie ucieczki ze śmiertelnej pułapki. Z tym będzie musiał zmierzyć się gracz, który odważy się sięgnąć po tytuł Obcy: Izolacja.

6. Bioshock

Gra jest historią szaleńca, którego obłęd przejawia się wyjątkowo krwawymi wydarzeniami. Nie brakuje też głębokich przemyśleń o ludzkiej naturze i sensie egzystencji. Kim właściwie jest człowiek? Niepowtarzalna jakość narracji, mroczny klimat, przerażające historie wykreowane przez chory umysł oraz świat, którego odkrywanie może okazać się wielką udręką. Ten tytuł z pewnością przeznaczony jest dla graczy o stalowych nerwach.

Co oferują gry utrzymane w klimacie horroru?

Gry, które skupiają się na ukazywaniu potworów i walczeniu z demonami za pomocą wymyślnych broni i krwawych walk nie robią już na nikim wrażenia.
Teraz znacznie większy nacisk kładziony jest na niepowtarzalną i wciągającą historię, która buduje ogromne napięcie i budzi dreszcze niepokoju. Całość zostaje doskonale uzupełniona przez dopasowaną ścieżkę dźwiękową i grafikę, która zręcznie gra na zmysłach gracza. Tak stworzone horrory nie potrzebują nawet krwi czy potworów, aby sprawić, że strach będzie odczuwany jeszcze długo po wyłączeniu komputera. Ich obecność jednak często jest konieczna i dodaje tytułowi dodatkowego smaczku. Gry budzące silny stres, niepokój czy przerażenie przeznaczone są dla graczy o silnych nerwach, którzy szukają niepowtarzalnych emocji i lubią skoki adrenaliny.