Czym jest obuwie profilaktyczne? Kiedy je stosować?

Czym jest obuwie profilaktyczne? Kiedy je stosować?

Obuwie profilaktyczne często mylone jest z obuwiem ortopedycznym, które ma jednak inne funkcje. Na czym polegają różnice? Kiedy konieczne jest stosowanie obuwia ortopedycznego, a kiedy profilaktycznego? Warto znać odpowiedzi na te pytania zanim buty zostaną zastosowane u dzieci.

Obuwie profilaktyczne to takie, które ma chronić przed powstawaniem różnego rodzaju deformacji i związanych z nimi dolegliwości. Właśnie dlatego dedykowane jest dla dzieci, które są najbardziej narażone na nieprawidłowy rozwój aparatu ruchu.

Obuwie profilaktyczne – co to jest?

Obuwie profilaktyczne jest nazywane również zdrowotnym, ale w przeciwieństwie do butów ortopedycznych może być stosowane u dzieci z odpowiednim kształtem i wielkością stopy (w stosunku do wieku) jako profilaktyka wielu patologii rozwoju stóp. Buty ortopedyczne służą natomiast korekcie i odwróceniu zniekształceń. Dlatego właśnie w obuwiu profilaktycznym można umieścić właściwą wkładkę ortopedyczną, jeśli okaże się, że mimo wdrożonej profilaktyki wada się rozwija. Ważne aby tylna część buta, w okolicy pięty, była właściwie usztywniona. Generalnie obuwie tego typu jest wyższe niż klasyczne (sięga do kostki lub powyżej). W ten sposób można utrzymać stopę we właściwym położeniu i zapobiec niekontrolowanym ruchom pięty w obie strony (tzw. wykoślawianiu). Dodatkowo regulacja za pomocą pasków mocujących umożliwia właściwe ułożenie stopy w bucie i jego dopasowanie, aby dolna część kończyny była stabilna podczas chodzenia, a ciężar całego ciała właściwie rozłożony. Poza tym buty nie różnią się od innych, które noszą dzieci, przez co najmłodsi nie odczuwają niepotrzebnego dyskomfortu. Dostępne są we wszystkich modnych wzorach i kolorach.

Kiedy stosować obuwie profilaktyczne?

Obuwie profilaktyczne powinno być stosowane, aby zapewnić dziecku optymalne ułożenie stopy, wspierając prawidłowy rozwój aparatu ruchu. Rodzice mogą je kupić i stosować bez konieczności konsultacji ze specjalistą. Inaczej jest w przypadku butów ortopedycznych, których noszenie zawsze powinien zalecić ortopeda. Nie można ich kupować na własną rękę, ponieważ mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. To lekarz musi podjąć decyzję o sposobie korekty danej wady. Nie ma natomiast przeciwwskazań co do obuwia profilaktycznego, które traktowane jest po prostu jako wsparcie prawidłowego rozwoju dziecka. Jeśli mimo jego zastosowania wada zaczyna się rozwijać, można włożyć w buty odpowiednią wkładkę dopasowaną do indywidualnych potrzeb dziecka.