Kradzież motocykla. Zobacz, jak możesz jej zapobiec!

Każdego roku na polskich drogach pojawia się coraz więcej motocykli. Jazda jednośladem to zupełnie inne doświadczenie niż przemieszczanie się samochodem. Poczucie wolności, prędkość… to tylko kilka rzeczy, które sprawiają, że fanów motocykli przybywa. Jeśli jesteś jednym z nich, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo swojego pojazdu. Jakie zabezpieczenie motocykla będzie najlepsze? Sprawdź.

Kiedy dochodzi do kradzieży motocykli? W większości przypadków jest tak, że „okazja czyni złodzieja”. Na noc najczęściej zamykasz swój jednoślad w garażu, ale w ciągu dnia, gdy parkujesz go np. w centrum miasta, pod galerią handlową, czy restauracją na trasie, może się stać łatwym łupem dla przestępcy. Jak tego uniknąć? Solidne zabezpieczenie motocykla to absolutna podstawa. Im więcej środków ostrożności zachowasz, tym lepiej.

Zniechęć złodzieja do podejmowania próby kradzieży

Im lepiej zabezpieczony motocykl przed próbą odholowania go z parkingu czy nieautoryzowanego odpalenia, tym mniejsza chęć złodzieja do podjęcia działania. Dlatego jednoślad warto wyposażyć w:

  • hartowany łańcuch oraz pancerną kłódkę, które pozwolą przytwierdzić motocykl do słupa lub barierki – zainwestuj w porządne rozwiązanie, a nie w tanią linkę rowerową, którą można przeciąć w kilka sekund,
  • dodatkowe zabezpieczenie dla tarczy hamulcowej.

Takie elementy powinny być dobrze widoczne. Staną się dla złodzieja jasnym sygnałem, że będzie musiał poświęcić wiele czasu, aby „uwolnić” pojazd.

Nie zapomnij również o zabezpieczeniu jednośladu na czas przechowywania w garażu. Dobrym pomysłem jest montaż kotwy w jego podłodze i przypięcie pojazdu ciężkim łańcuchem.

Monitoring GPS – profesjonalne zabezpieczenie motocykla

Doskonałym zabezpieczeniem motocykla przed kradzieżą jest również monitoring GPS. Jak działa system ISR-M, oferowany np. przez Konsalnet?

  • Monitoruje pozycję motocykla w czasie rzeczywistym – reaguje nawet na niewielkie odchylenia w jednej z trzech osi ruchu pojazdu.
  • W razie podejrzenia, że ktoś podejmuje próbę kradzieży pojazdu (np. próbuje uruchomić silnik, odpiąć akumulator czy przenieść motor na lawetę), system wyemituje głośny sygnał ostrzegawczy.
  • Jeśli w ciągu 10 sekund od uruchomienia się sygnału ostrzegawczego właściciel pojazdu nie dokona autoryzacji (np. przekręcając kluczyk w stacyjce), następuje wyzwolenie alarmu.
  • Informacja o prawdopodobnej kradzieży trafia do Centrum Monitorowania, które podejmuje natychmiastową próbę skontaktowania się z właścicielem (telefonicznie).
  • Jeśli nie uda się potwierdzić, że pojazd jest bezpieczny, pracownicy Centrum Monitorowania natychmiast powiadamiają najbliższą jednostkę policji, wysyłając dane o aktualnej pozycji motocykla (na podstawie odbieranego sygnału GPS).

Co ważne, monitoring antykradzieżowy włącza się automatycznie w ciągu ok. 20 sekund od momentu wyłączenia stacyjki. Jako właściciel motocykla nie musisz się więc obawiać, że nie włączyłeś dodatkowego alarmu.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo jednośladu, kieruj się również zdrowym rozsądkiem. Zwracaj szczególną uwagę na to, gdzie parkujesz motocykl – w miarę możliwości niech będą to dobrze oświetlone i objęte monitoringiem parkingi. To także zmniejszy ryzyko kradzieży.