Żywienie niemowląt to ważny element rozwoju dziecka. Od tego, jak będzie przebiegać spożywanie posiłków w tym okresie, mogą zależeć nawyki w przyszłości. Dlatego warto poznać kilka najważniejszych faktów, które pomogą w prawidłowym żywieniu małych dzieci.
Rodzice chcą zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Dlatego sporo uwagi poświęcają na zagadnienia związane z żywieniem niemowląt. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie informacje dotyczące tego tematu są wiarygodne. Należy zatem poznać kilka istotnych faktów.
1. Rozszerzanie diety należy rozpocząć między 17 a 26 tygodniem życia
Zgodnie z obowiązującym schematem żywienia, rozszerzanie diety można rozpocząć już po ukończeniu przez dziecko 17 tygodnia życia, jednak nie później niż w 26 tygodniu życia malucha. Rozszerzanie diety niemowlęcia w tym określonym momencie jest konieczne, aby pokryć szczególne potrzeby rosnącego i rozwijającego się organizmu.
2. Dieta niemowląt powinna być pozbawiona cukru i soli
Racjonalne żywienie niemowląt oznacza podawanie produktów spożywczych, które nie są dosładzane ani doprawiane solą. Są to bowiem dodatki, które zaburzają prawdziwy smak podawanych posiłków.
3. Do picia należy podawać przede wszystkim wodę
W okresie wyłącznego karmienia piersią nie ma potrzeby dopajania malucha. W czasie rozszerzania diety zaleca się natomiast podawanie do picia wody. Dlaczego nie sok czy herbatki dla niemowląt?
Woda – zdaniem ekspertów – jest najlepszym źródłem płynów. Nie dostarcza kalorii i jednocześnie szybko gasi pragnienie. Niemowlętom zalecana jest woda mineralna niskozmineralizowana (< 500 mg/ 1 litr rozpuszczonych składników), niskosodowa (<20 mg jonów sodu/ 1litr) i niskosiarczanowa (<20 mg / 1litr).
4. Nie ma potrzeby opóźniania wprowadzania pokarmów alergizujących
Często zdarza się, że rodzice celowo opóźniają wprowadzanie do diety pokarmów potencjalnie alergizujących, np. ryb, jajek czy produktów zawierających gluten. Takie podejście nie znajduje medycznego uzasadnienia.
Jeśli liczy się dla Ciebie racjonalne żywienie niemowląt, nie opóźniaj wprowadzania np. glutenu. Kawałek bułki pszennej czy odrobinę kaszy manny możesz włączyć do jadłospisu w dowolnym momencie – jednak przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia.
5. Rozszerzanie diety warto zacząć od warzyw
Zgodnie ze schematem żywienia, rozszerzanie diety należy rozpocząć od podania pojedynczych warzyw, np. marchewki, dyni, brokułów itp. Dopiero po około 2 tygodniach warto podać pierwsze owoce. Dlaczego?
Warzywa są z reguły trudniej akceptowalne przez niemowlęta w porównaniu do owoców. Zachowanie takiej kolejności zwiększy prawdopodobieństwo, że dziecko w przyszłości równie chętnie jak owoce będzie spożywało warzywa.
Jeżeli masz wątpliwości co do prawidłowego żywienia niemowląt, zawsze możesz skontaktować się z pediatrą. Dobrym pomysłem jest także podążanie za wskazówkami zawartymi w schemacie żywienia niemowląt opracowanym przez specjalistów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.