Kogo zatrudnić do opieki nad dzieckiem?

Kogo zatrudnić do opieki nad dzieckiem?

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka jest trudny dla każdego rodzica. Aby nieco ułatwić sobie rozstanie z maluchem trzeba mieć pewność, że dziecko będzie pod dobrą opieką. Znalezienie odpowiedniej osoby nie jest łatwe. O czym warto pamiętać i jak dobrze wybrać opiekunkę?

Dobra niania to dziś prawdziwy skarb. W końcu pod nieobecność rodziców to właśnie z nią dziecko będzie spędzało czas. Rodzice muszą mieć gwarancję, że niania będzie odpowiednio wykwalifikowana, doświadczona w pracy z dziećmi, a także przede wszystkim, że zapewni maluchowi bezpieczeństwo. Niełatwo jest znaleźć dobrą nianię, dlatego swój wybór trzeba dobrze przemyśleć, a także odpowiednio przygotować się do szukania niani.

Poszukiwań niani nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Trzeba dać sobie czas, aby porozmawiać z różnymi kandydatkami. Ponadto na początku współpracy warto zostawiać dziecko z nianią tylko na kilka godzin, aby samemu być obecnym podczas pracy godzin pracy niani i obserwować, jak sobie radzi, a także móc kontrolować jej pracę i wychwycić ewentualne niepokojące zachowania. Na początek trzeba się zastanowić, kogo tak naprawdę szukamy, czy oczekujemy od niani przede wszystkim doświadczenia, czy też wolimy kogoś młodego i energicznego. Warto też określić, czy niania musi być w pełni dyspozycyjna, czy też wystarczy nam ktoś np. na pół etatu. Ważne są również nasze wymagania, co do wykształcenia niani czy też jej umiejętności jak np. prawo jazdy czy znajomość języka. Warto też z góry ustalić, czy niania ma zajmować się tylko dzieckiem, czy też oczekujemy od niej np. także pomocy w domu. Najlepiej od razu sprecyzować swoje wymagania co do niani, aby nie tracić czasu na kandydatki, które tych wymagań nie spełniają. Na rozmowę warto zaprosić co najmniej kilka kandydatek, aby mieć w czym wybierać.

Gdzie szukać niani?

Pierwsza możliwość to popytanie wśród znajomych, może ktoś zna osobę, którą może nam polecić. Warto też porozglądać się na spacerach z dzieckiem, w parku czy na placu zabaw. Umożliwi nam to zobaczenie niani przy pracy, a także możliwość kontaktu z nianiami, może któraś z nich wpadnie nam w oko, a akurat szuka dodatkowego zajęcia albo nowej pracy. Kolejna możliwość to oczywiście Internet, warto korzystać z profesjonalnych portali oferujących pomoc w poszukiwaniu wykwalifikowanej niani czy z agencji opiekunek, które weryfikują każdą kandydaturę, sprawdzając czy dana osoba rzeczywiście nadaje się na nianię.

Pomoc domowa zamiast niani

Jako niania świetnie może się też sprawdzić osoba zatrudniona jako pomoc domowa. Takie osoby często posiadają odpowiednie umiejętności, aby pomagać nam również w ten sposób. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się zwłaszcza przy nieco starszym dziecku, pomoc domowa może pomóc dziecku w lekcjach, podgrzać mu obiad, odebrać je ze szkoły czy zawieźć na zajęcia dodatkowe. Pomoc domowa to często osoba, którą rodzina zna już długo, która dobrze się sprawdza i co do której można mieć pełne zaufanie. Pomoc domowa, która jednocześnie zaopiekuje się dzieckiem to też bardzo wygodne, a także dużo tańsze rozwiązanie. Mamy wtedy pewność, że dom jest zadbany, a dziecko bezpieczne. Pomoc domową, która jednocześnie zajmie się dzieckiem uda nam się łatwo znaleźć w internecie, wystarczy tylko wpisać jaka miejscowość nas interesuje np. sprzątanie w Krakowie. Dobrą opcją będzie też skorzystanie ze specjalnych portali np. www.pomocedomowe.pl, które pomogą nam znaleźć najlepszą kandydatkę, weryfikując wcześniej jej doświadczenie czy umiejętności.

Jak dobrze wybrać?

Na rozmowie z nianią warto oprócz pytania o doświadczenie czy wykształcenie zapytać także o to, jak niania radzi sobie w trudnych sytuacjach np. gdy dziecko marudzi, w jaki sposób spędza z dzieckiem czas, czy co robi gdy maluch nie chce zasnąć. To pomoże nam wyrobić sobie ogólny pogląd o niani i jej poglądach na wychowanie dziecka. Warto też zwrócić uwagę na zachowanie niani, to co i w jaki sposób mówi, a także co nam podpowiada intuicja, która rodziców zazwyczaj nigdy nie zawodzi.

Zanim na pełny etat wrócimy do pracy warto zatrudnić nianię wcześniej na okres próbny i sprawdzić jak sobie radzi, czy nawiąże dobry kontakt z dzieckiem, a także czy maluch ją polubi. Warto też samemu spędzić trochę czasu z nianią, zobaczyć jak zajmuje się dzieckiem. Niech nowa osoba zorientuje się też jaki w danej rodzinie pasuje styl wychowania dziecka, a także gdzie może znaleźć wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Po wyjściu niani do domu warto poobserwować dziecko, sprawdzić jak się zachowuje, czy jest radosne i spokojne oraz czy lubi spędzać z nianią czas.