Podatki w paliwie – zobacz, za co płacisz tankując samochód

Podatki w paliwie - zobacz, za co płacisz tankując samochód

Na koszt paliwa składa się wiele czynników – nie tylko cena netto w rafinerii i nakładana przez stację benzynową marża. Sporą rolę odgrywają dodatkowe opłaty nakładane na producentów. Akcyza i podatek VAT to nie jedyne koszty. Poznaj pozostałe podatki.

Jak wynika z analizy danych, 50% ceny stanowi faktyczny koszt paliwa (cena netto w rafinerii + marża), drugie tyle stanowią podatki. Mimo że opłaty nakładane są na producentów za wprowadzenie paliwa płynnego na polski rynek, tak naprawdę to kierowcy zobowiązani są do pokrycia tych kosztów.

Struktura ceny paliwa

Zgodnie z danymi przygotowanymi przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), struktura ceny paliwa za okres od stycznia do lipca 2018 roku przedstawia się następująco:

Podatki w paliwie - zobacz, za co płacisz tankując samochód

Źródło: popihn.pl

Podatki w paliwie – za co płacą kierowcy?

Podatki zawarte w cenie paliwa to znaczna część jego faktycznych kosztów. Najwyższymi daninami objęta jest benzyna bezołowiowa 95 – podatki wynoszą w tym przypadku 54%. W cenie oleju napędowego zawiera się 50% podatków, zaś podatki stanowią 41% ceny autogazu.

Podatek akcyzowy

Akcyza stanowi od 18% (w przypadku autogazu) do nawet 32% (w przypadku benzyny 95) ceny paliwa.

Od 1 stycznia 2018 roku stawki akcyzy są następujące:

  • olej napędowy – 1171 zł/ m3
  • benzyna bezołowiowa – 1540 zł/m3

Podatek VAT

Podatek VAT stanowi aż 19% ceny paliwa. Aktualna stawka podatku wynosi 23%.

Opłata paliwowa

Opłata paliwowa to podatek, który stanowi od 3% (w przypadku benzyny) do 6% (w przypadku oleju napędowego) ceny paliwa.

Od 1 stycznia 2018 roku stawki opłaty paliwowej są następujące:

  • 131,40 zł za każdy 1000 l benzyn silnikowych,
  • 293,05 zł za każdy 1000 l olejów napędowych,
  • 162,27 zł za każdą 1000 kg gazów.

Będzie dodatkowa opłata paliwowa?

Bardzo prawdopodobne, że od 1 stycznia 2019 roku obowiązywać będzie dodatkowa opłata paliwowa, tzw. opłata emisyjna. Jej stawka ma wynosić 80 zł za każde 1000 l paliwa płynnego wprowadzonego na polski rynek.

Chociaż rząd zapewnia, iż jej wprowadzenie nie wpłynie na podwyżkę cen paliwa, eksperci są innego zdania. Uważają, że nowa opłata paliwowa nie tylko spowoduje wzrost kosztów benzyny czy oleju napędowego, ale również doprowadzi do podwyżki cen innych towarów.

Kierowcy nie są w stanie wpłynąć na cenę paliwa. Mogą jednak podjąć działania, które pozwolą na poczynienie oszczędności. Ekonomiczna jazda, udział w akcjach promocyjnych umożliwiających zwrot wydatków na paliwo (np. „Tankuj Korzyści” w ofercie Toyota Banku), korzystanie z akcji rabatowych stacji benzynowych itp. – to wszystko może ograniczyć koszty związane z tankowaniem auta.