Zajęcia pozalekcyjne – na jakie warto zapisać dziecko?

Zajęcia pozalekcyjne – na jakie warto zapisać dziecko?

Uczymy się przez całe życie. Jednak to pierwszy jego etap, dzieciństwo, jest czasem najbardziej dynamicznego rozwoju. Od tego, jak zostanie ukierunkowany, zależy przyszłość dziecka. Dlatego rodzice, chcąc stymulować zdobywanie przez pociechy wiedzy i umiejętności, zapisują je na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci. Jakie warto wybrać?

Oferta zajęć edukacyjnych dla dzieci poszerza się z roku na rok. Dlatego rodzice stoją przed coraz większym wyzwaniem, poszukując tych idealnych. Jeśli i Ty chcesz wybrać coś dla swojej pociechy – pamiętaj, żeby nie przesadzić. Więcej niż 2-3 godziny dodatkowych zajęć tygodniowo to absolutne maksimum – zwłaszcza dla przedszkolaka czy ucznia pierwszych klas podstawówki. Co zatem wybrać z bogatego katalogu zajęć?

Języki obce – tak, ale…

Przyswojenie co najmniej jednego języka obcego w obecnych czasach jest niemal obowiązkiem. Umiejętność sprawnego posługiwania się angielskim, niemieckim czy hiszpańskim pozwoli dziecku poszerzyć horyzonty, zyskać dostęp do materiałów w innych językach, a także (co niezwykle ważne) – będzie doskonale stymulowała sprawną pracę mózgu. Jak potwierdzają eksperci, naukę języka warto rozpocząć jak najwcześniej. Dziecięcy mózg łatwiej przyswoi sobie choćby poprawną wymowę i akcent obcojęzyczny, a słowa i struktury gramatyczne zakorzenią się w nim bardziej efektywnie. Dlatego zajęcia językowe to dobry pomysł. Wybierz jednak takie, które nie będą polegały na tym, że dzieci siedzą w ławce i uczą się na pamięć słówek. Poszukaj bardziej kreatywnych, nastawionych na mówienie metod – np. takich jak metoda Callana, czy też zajęć łączących przyswajanie nowych umiejętności językowych z innymi formami aktywności (np. sportem, grami planszowymi itp.). Będzie skuteczniej i przyjemniej!

Wybieraj zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, które pozwalają na wszechstronny rozwój

Zajęcia humanistyczne, naukowe, a może artystyczne? A kto powiedział, że nie można wszystkich tych elementów połączyć w ramach warsztatów jednego typu? Tak dzieje się coraz częściej. Nowoczesna pedagogika i dydaktyka idą bowiem w stronę holistycznego nauczania – bez sztywnego podziału na przedmioty ścisłe, humanistyczne itp. To dlatego tak dużą popularnością cieszą się na przykład zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, które wykorzystują klocki LEGO®. W ich trakcie uczestnicy nie tylko układają konstrukcje z klocków, świetnie się przy tym bawiąc, ale poznają wiele ciekawych zagadnień – m.in. z obszaru fizyki, matematyki, przyrody, ale także historii, geografii, a nawet języka polskiego. Budowa średniowiecznego zamku, działanie grawitacji, a może moc odnawialnych źródeł energii? To tylko niektóre tematy warsztatów realizowane m.in. w centrach Edukido na terenie całej Polski. Zajęcia o takim charakterze to nie tylko doskonała rozrywka, ale i szansa na efektywny rozwój zdolności motorycznych, kreatywności i umiejętności logicznego myślenia dziecka.

To oczywiście nie koniec możliwości. Rodzajów ciekawych zajęć dla dzieci na rynku jest bez liku. Ważne jednak, abyś, wybierając, stawiał na takie, które poszerzają horyzonty dziecięcego świata w wielu stronach. Dzięki temu nauczysz swoją pociechę wychodzenia poza schematy i nieszablonowego rozwiązywania problemów. Warto!